$type=carousel$cols=3$show=home$ct=0

İnsan Tanımak ve Tanıdığını Zannetmek

Bu akşam sizlere toplumumuzun gizli duvarlarla örülmüş ve açığa çıkmasından dolayı endişe duyulan "gerçek arkadaşlıklar ve dostluklarla" ilgili bir kaç şey karalamak istiyorum. Çünkü hayatınızda kurduğunuz samimi ilişkiler ve bastığınız temeli çürük basamaklar sizi bir anda yerin dibine geçirebiliyor. Ben bu durumu senelerdir nasıl çözüyorum,gelin bakalım.

Hepimiz hayatımızda bir şeylere inanmışızdır. Çünkü insanoğlu hem nankörlüğü hem de sosyal olma hiyerarşisini birlikte barındırır. Yani hem insanlar arasında mutlu olmak ister hem de bu mutluluğu bulunca başka arayışlar içerisinde girer. Bu arayışlar bazen öyle bir hal alır ki, mutluluk dağıttığınız insanlar bunun kıymeti ta ilk basamakta yerle bir eder. Bazılarımız ise o kişi hakkında "dikkat" sinyallerini görmez ve körü körüne samimiyet kurar. İşin sonucunda hem kendinize kızarsınız hem de yaptığınız yanlışları zaman makinesi içine atıp tarihin en dibine göndermeye...Tam bu anda seçmeniz gereken 2 yol vardır;
  1. Hayatınızda herkese aynı gülümsemeyi yapmamak
  2. Kalp-akıl dengesini iyi bir şekilde kurmak.

Gülümseyin

Gülümsemenin hayatın bir mucizesi olduğunu düşünenlerdenim. Hele ki birinin gülümseyişine sebep olan sizseniz bu mucize süpernova patlamasına dönüşüp hayatı yeniden sevmenize sebep olur. Bu, kardeşiniz,sevgiliniz,aileniz ya da sokakta geçen herhangi biri olabilir. Taşıdığınız o saf duygular,hayattaki son kalan temizliğiniz ve samimiyetiniz iyi bir gülümsemeyle başlar. Ben mi? Evet gülüyorum. Her şeye,her maddeye ve her ana gülüyorum. Bazen içimden bazen de dışımdan,ama gülüyorum. Hani bazen içinden çıkamadığınız durumlar olur da ufak bir sinir bozukluğu yaşarsınız ya onlara da gülüyorum. Bu bir ceza değil aksine gücün bir göstergesi. Kuyunuzu kazan arkadaş,sevgili,dost ya da kim olursa olsun onlara gülün. Öyle bir gülün ki şiddet içersin. öyle bir gülün ki, o şiddetin içinde boğulmalarını izleyin. Dürüstlüğünüzün size gösterdiği doğruları takip edin.

Kalp başa bela mı?

Arkadaş için "keşke değer vermeseydim,gerçek yüzünü şimdi gördüm!" ya da sevgili için "keşke sevmeseydim,karaktersizin önde gideni çıktı!" der dururuz. Evet bu iki eylemi yapan-başlatan insanın kendisidir,kalbidir. Bu durumda düşman olmamız gereken kalp midir? Hayır. O görevini başarıyla tamamladı ve yuvasına geri döndü. Yine olsa aynı yapardı ve yapmaya devam edecek. Eee kaldık mı böyle? Çayınızı,alkolünüzü,yemeğinizi ya da elinizde her ne varsa bırakın ve beni dinleyin. Muhtemelen bu yazıyı okuyanların arasında geçmişi kabarık olanlar ya da bir şeylerden pişman olanlar vardır. Siz okuyarak, ben ise yazarak savaştım kendi içimde ve bu savaşı yazarak yendim.

Üniversite yıllarında hayatımın en büyük kazığını yemiştim. Hani bahsettiğimiz çocukluk aşkları vs değil,tamamen organik ve cinayet sebebiydi. Mutlu etmekle mutlu olmak arasındaki ince çizgiydi ve ben o çizgiyi öyle bir kalınlaştırmıştım ki bir gün başıma ciddi derece bela olacağını tahmin etmiştim. İlk anda ateşin sıcaklığını değil de rengini seversiniz. Oturursunuz başına ve saatlerce onun yanışını izlersiniz. Öyle bir konsantre olursunuz ki, çevrenizde neler olup bitmiş görmezsiniz. O an yaşanılası ve hiç bitmemesi gereken bir andır.Doğru ve yanlışlar umrunuzda değildir. Doğru, ne hissettiğinizdir. Zaman geçtikçe ufak çapta uyanışlar yaşarsınız çünkü o izlediğiniz ateş artık şiddetini arttırmıştır. Sıcaklığını her yutkunuşunuzda saklamaya başlarsınız. Sonra öyle bir an gelir ki o ateş sizi içine alır ve tüm hücrelerinize kadar yakmaya başlar. Size doğru gelen "o an "artık sizde kalanları bir bir geri almaya başlar.

Hislerinizi yavaş yavaş kaybetmeye ve önünüze geleni düşman varsayarsınız. Ben de öyleydim.Hatta şiddet unsuru kullanarak adaleti sağlamaya çalıştığım dönemler de oldu. İçinde şeytani hisler barındıranların önümde acı çektiğini görmek, o ateşin sıcaklığından bir an olsun uzaklaşmamı sağlıyordu. Ama hayat gibi her şey geçiciydi... Kalbe verilen görevden dolayı kalbe kızmak yersizdi. Tıpkı hayatınızdaki insanların ne kadar insan olduğunu bile bile onları hayatınıza aldığınız gibi.

Artık sürekli birilerine kızmak yerine iyi anlarınızı 1 şarkıya, kötü anlarınızı ise tecrübelerinize yüklemenin vakti geldi. Biliyorum; bazılarınızın kalbi beyninden önce çalışıyor ve insan tanıma konusunda başarılı değil. Ya da "içimden kötü olabilecekleri duygusuna sahip olamıyorum,iyi niyetliyim" diyenleriniz de olabilir. Ama unutmayın; birinci hatalar kalbinizin, ikinci hatalar ise sizin seçiminizdir. Bu gece herkesin yeniden hayata geldiği bir gün olsun. Nefes alabildiğiniz sürece yeni insanların hayatınıza katacakları renklere odaklanın.Sevgiyle başlayın, sizi seviyorum...


YORUMLAR

Ad

Gündem,2,Kişiselizm,23,Merak,6,Müzik,87,Web,19,
ltr
item
Melih Kotbaş Web Günlüğü: İnsan Tanımak ve Tanıdığını Zannetmek
İnsan Tanımak ve Tanıdığını Zannetmek
https://2.bp.blogspot.com/-osU6hPmDF5g/UfebXYAhMFI/AAAAAAAAArs/kpAeoZGxD7I/s1600/427667_519467788093500_1878948539_n.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-osU6hPmDF5g/UfebXYAhMFI/AAAAAAAAArs/kpAeoZGxD7I/s72-c/427667_519467788093500_1878948539_n.jpg
Melih Kotbaş Web Günlüğü
http://www.melihkotbas.com/2016/05/insan-tanmak-ve-tandgn-zannetmek.html
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/2016/05/insan-tanmak-ve-tandgn-zannetmek.html
true
948153147169199003
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv ARAYIN Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et Premium İçerik Kilidi açmak için lütfen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.