$type=carousel$cols=3$show=home$ct=0

Yeni Kimlik Kartlarına "Kira mı?"

Biliyorsunuz, 2018 yılına kadar çipli kimlik kartlarına sahip olacağız. Kartın üzerine bir çok bilgi saklayıp günlük işlerimizi daha kolay hale getireceğiz. Fakat benim gibi bir çok kişinin samimi bulmadığı hadiseler var. Mesela; devletimizin devlet gibi değil de ticari şirket gibi çalışıyor olması. Hatırlarsanız bu kartların çıkacağını duyduğumuzda değişim parası adı altında öyle bir meblağ söylemişlerdi ki duyunca "sizin derdiniz hizmet etmek değil mi?" deyi vermiştik. Gelen tepkiler üzerine bu para minimum seviyeye düşürülmüştü. Demek ki devletin "şu parası bu parası " diye liste halinde söyledikleri, sadece fiyatı arttırmak için bir politikaydı (saçma sapan vergilerde olduğu gibi)
***
Şimdi bu kartlarla ilgili yeni bir haber geldi. Mobil imza hizmeti alırsanız yıllık olarak 80-90 TL arası kira ödeyeceksiniz. Mobil imza biliyorsunuz sizin kendi imzanızla eşdeğer. Örneğin e-devlet uygulamasındaki bazı hizmetler, mobil imza olduğunda hizmet veriyor. Şimdi mobil imza ya da verginin vergisi alındığı bu güzel ülkenin durumuna şöyle bir bakalım;
  • Dünyada teknolojiye en çok vergi uygulanan ülkelerin başındayız. Aldığımız ürünün yarısı vergi.
  • İletişim bakımından yine vergi rekortmeniyiz
  • Bu hükümet zamanında çıkan "telsiz kullanım ücreti" gibi bir saçmalığı ödüyoruz. (her sene zam geliyor)
  • Petrol fiyatlarından hiç bahsetmemize gerek yok
  • En pahalı interneti kullanıyoruz.
  • Emekliye,çalışana komedi rakamlarla zam yapıp, milletvekillerine neredeyse %100'e varan zamlar yapılıyor.
Ve aklıma gelmeyen bir dengesizlik havuzu... Peki devletimiz kazansın diyelim de açlık sınırının 1600 TL olduğu bir ülkede asgari ücretle geçinen vatandaşlar ne yapsın? Hayatta en çok takdir ettiğim halk türüdür kendileri. Asgari ücretle evlenip bir de üzerine çocuk yapma cesaretini gösteriyorlar. Çocukları da bu verginin vergisini alan bir devlete gözlerini açıyor. Bu halk bu pahalı sisteme seslerini çıkarmamaya devam ederse sonumuz 1 ekmek bir kuru soğana kalacak ama ismi olan parasına para katmaya devam edecek. Demem o ki; mobil imzadan geldiğimiz bu konular hiç bitmez. Bugün imza yarın başka bir şeyin ücreti... Taa ki bu devlette yaşamanın çok pahalı olduğunu anlayana dek.

YORUMLAR

Ad

Kişiselizm,23,Merak,9,Müzik,88,Web,21,
ltr
item
Melih Kotbaş Web Günlüğü: Yeni Kimlik Kartlarına "Kira mı?"
Yeni Kimlik Kartlarına "Kira mı?"
http://www.evrensel.net/files/news/default/mulk-sahibi-olmak-ya-da-olmamak8d1fa3260be606e57475.jpg
Melih Kotbaş Web Günlüğü
http://www.melihkotbas.com/2016/05/yeni-kimlik-kartlarna-m.html
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/2016/05/yeni-kimlik-kartlarna-m.html
true
948153147169199003
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv ARAYIN Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et Premium İçerik Kilidi açmak için lütfen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.