$type=carousel$ct=0$cols=3$tbg=rainbow$c=10$show=home$hide=mobile

Dikkat! İlişkilerinize Ortak Koşmayın

Ne zaman kahve ve Cem Adrian'ın sakin şarkıları bir araya gelse yazma gereği duyuyorum. Ve biliyorum ki bu söylediklerimi çoğumuz bildiği halde maalesef uygulamıyor. Çok değil, sadece belirli kurallara bağlı kalsak, bozuk ilişkileri yerle bir ederiz. Allah ömür verdiği sürece ne ben yazmaktan bıkarım ne de hedeflediğim samimi insan kitlesinden vazgeçerim.

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu gece sahip olduğunuz ilişkilere ihanet kapısı aralayan ve bunu hayatınızdaki insana rağmen çok rahat yaptığınız "arkadaş-kanka-kardeş" deyimleriyle yozlaştırdığınız meşhur evciliklerinizi konuşacağım. Aslında hepimizin içten içe doğru kabul ettiği fakat kimsenin işine gelmediği konu. Biriyle berabersiniz ve aranız oldukça samimi ve sıcak. Birbiriniz hakkında gelecek hayalleri kurup planlar yapıyorsunuz. Her şey çok güzel gidiyor. Peki bu kadar iyi ilişkiler neden bitiyor? Amerikalı araştırmacı Neil Burgess, günümüz ilişkilerinin bitme sebeplerini incelediğinde arkadaş grubunun ön planda olduğu kanısına varıyor. Bu işin doğru olduğunu kanıtlamak için illa Amerika'lı mı olmak gerekiyor! Burada tamamen yerli, tecrübeyle-araştırmaları harmanlayıp size senelerdir dil dökmeye çalışan bir Melih var., kıymet bilin!

Bizim Türk insanında kaynana mevzusu evlendikten sonra değil evlenmeden önce meydana çıkıyor. Yani, bir kızı sevdiniz,arayı kurdunuz ve artık ilişkinin başlangıcındasınız. 1-2 hafta sonra sevgiliniz şunu demeye başlayacaktır; "Seni arkadaşlarımla tanıştırayım mı?" bakın bu cümlenin altında 2 şey yatar. Birincisi; "ben kafamda seni onaylamış gibiyim fakat arkadaşlarıma da onaylatmalıyım" İkicisi ise "Ben arkadaş grubu içerisinde sahip olmak istediğim kimliği tam oluşturamadım. Seni onlarla tanıştırarak bunu sağlayacağım!" Evet evet mevzu bu arkadaşlar. Birinci seçenek diğerine göre daha masum ama tehlikeli. İkinci seçenek ise zaten sahip olmadığınız bir ilişkinin göstergesi. Bunu konuşmaya bile gerek yok.

Birinci seçenekte uyanmanız gerek olay; "eğer bu ilişkiyi birilerine onaylatma gereği duyuyorsa, aramızda çıkacak bir problemi bana değil arkadaşlarıyla çözmeye çalışacak" Kısacası ilişkinize tam anlamıyla sahip değilsiniz. Kız milleti bunu hep yapar ve biten ilişkilerin asıl sorumluları ona akıl veren "kaynana" grubudur. Sorunları beraber çözmek ve ilişkilerin sadece 2 ortağı varken, sizi tanımayan arkadaş grubu ilişkiniz hakkında yorumlar yapıp kızın aklını bir güzel çelmeyi başarır. Çünkü kızlar biyolojik olarak yönlendirilmeye müsait canlılardır. İlişki bittiği zaman yine kaynana grubu "online" olur ve o meşhur cümleleri kurmaya başlarlar. "O seni hak etmedi, sen daha iyilerine layıksın!" Tamamen bir sürü psikolojisi.

Gelelim Dış Etkenlere

Geçen sene bu konu hakkında bir yazmıştım ve bana gelen geri bildirimler "olur mu öyle ya.. Ne alakası var?" şeklinde olunca kendilerine "bekleyin görün" cevabını vermiştim. Konu, sevgilisi olup arkadaşlarıyla fazla samimi olan modeller. Hani 2000'li yıllarda meşhur olan şu marjinal ilişki kılıklı kızların sözleri vardır "O benim kankam bana o gözle bakmaz ya da onu ben kardeşim yerine koyuyorum" gibi palavralardan bahsediyorum. Bakın değerli okurlar; biliyorum ki bu bloğu samimiyetimden dolayı ziyaret ediyorsunuz ve beni bu yüzden seviyorsunuz. Ben de bunun karşılığında kendim gibi olmayı seçiyorum. Hem de büyük bir zevkle!  Bu yüzden diyorum ki gelin samimi olalım. Bir kızın sevgilisi varken diğer erkekler ona "kanka-kardeş-dost" o-l-a-m-a-z. Bu konuda sağdan soldan farklı düşünceler lanse etmeye çalışanları dinlemeyin. Biz erkekler kendimizi biliyoruz ve kızlar da kendilerini biliyor. Bir erkek ve kız arkadaş olabilir fakat araya gönül ilişkisi girdiği anda o arkadaşlığın mesafesi artmak zorundadır. Ben biliyorum ki, bir zamanlar sevgilisi olan kıza "kardeş" sıfatıyla yaklaşıp, ayrıldıktan sonra ilişkiye başlayanları... Daha ne diyeyim?

Sonuç olarak

İlişkilerinize asla arkadaşlarınızı dahil etmeyin. Aranızda bir sorun olduğu zaman ikiniz çözün ya da ikiniz bitirme kararı alın. Arkadaşlarınıza sadece saygı duyma görevi kalsın. Yok ben illa arkadaşlarıma sormadan yapamam diyorsanız bir zahmet o ilişkiden çekilin. Kendini bilmez kaynanalar yüzünden ayrılıp üzülmektense inceldiği yerden koparıp üzülmek daha iyidir. Ve siz kızlar.. Milenyum çağı adını verdiğiniz hologram yaşamı ilişkilerinize alet edip kendi elinizle yalnız kalmayın. Çağdaşlıktan bahsediyorsanız, çağdaşlığı en ön saflarda savunan ben, bunun çağdaşlıkla değil tamamen aptallıkla doğrudan alakası olduğunu söyleyebilirim.

Hadi kendinize iyi bakın.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,35,Kişisel,25,Müzik,96,Sinema,23,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Dikkat! İlişkilerinize Ortak Koşmayın
Dikkat! İlişkilerinize Ortak Koşmayın
https://4.bp.blogspot.com/-7AUwerGP0yM/Vgvu3XIZK0I/AAAAAAAAC1c/s-VWmtSTUF0/s1600/ili%25C5%259Fkiye%2Bili%25C5%259Fkin%2B2.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-7AUwerGP0yM/Vgvu3XIZK0I/AAAAAAAAC1c/s-VWmtSTUF0/s72-c/ili%25C5%259Fkiye%2Bili%25C5%259Fkin%2B2.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
http://www.melihkotbas.com/2016/09/dikkat-iliskilerinize-ortak-kosmayn.html
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/2016/09/dikkat-iliskilerinize-ortak-kosmayn.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv ARAYIN Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et Premium İçerik Kilidi açmak için lütfen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.