$type=carousel$ct=0$cols=3$tbg=rainbow$c=10$show=home$hide=mobile

İnternetten Film İzlemenin Yasak Hale Gelmesi

Bugünlerde sıkça tartışılan bir konu var internette. Yıllardır online izlenilen filmlerin artık sıkı denetime girecek olması ve yasaklanması. Tabi kanuna göre zaten yasak olan bu içeriklerin şimdi daha çok üstüne düşüp, internet erişimini yasaklamaya kadar cezalar öngörülüyor. Bu konu hakkında bir kaç cümle kurmak istiyorum.

Bu ülkede çalışan ve yoksulluk sınırında olan asgari ücretli bir vatandaş düşünün. Akşam sabah çalışıp evine dinlenmeye gelirken, (insanlık hali) stresini atabileceği şeyler arıyor. Elektrik,su,kira ve diğer giderlerden kalan parasıyla küçük mutluluklar yaratmaya çalışıyor. Bu, internette komik videolar izlemek olabilir,belgeseller olabilir ya da az önce bahsettiğim filmleri izlemek istiyor olabilir. Bu vatandaşımız normalde telif ücretini karşılayarak yani legal yollarla izlemesi gereken filmleri, kendisine sağlanan karınca hızındaki internetinde illegal olarak izliyor. Burada bir sıkıntı var değil mi? Nasıl olur da bu vatandaşımız onca emeğin verildiği, zamanın harcandığı ve yatırım yapılan filmleri illegal yöntemlerle izleyebilir,bu bir hak değil mi? Kesinlikle hak.

Peki bu işin diğer tarafından bakalım. Asgari ücretli vatandaş, kıt kanaat geçinmeye çalışırken, neredeyse maaşının yarısını bu filmlere harcaması ya da "harcayamaması" hak değil mi? Kesinlikle bu da hak. Yani sizin anlayacağınız, bu ülkede telif haklarına saygı gösterseniz de göstermeseniz de sorunlar bitmiyor. Filmler için söylediklerimi müzikler içinde söylemek isterdim fakat işin içinden çıkamam diye hiç girmiyorum.

Bir de bu cezaların trajikomik bir tarafı var. Deniliyor ki, telifleri incelemek için kuracağımız komisyon, birini film indirirken yakalarsa önce interneti yavaşlatmaya gideceğiz daha sonra internet erişimini sonlandıracağız. Tamam da kardeşim bu ülkede zaten pahalı ve yavaş olan bir şeyi daha fazla yavaşlatmak sizce çok ütopik değil mi?

Sizin anlayacağınız; olan yine garibana olacak değerli okurlar. Film yapımcıları ve oyuncuları bilmem kaç milyon dolarlık arabaya binerken, halk da film izlemek için kumbarasında para biriktirir.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,33,Genel,31,Kişisel,25,Müzik,95,Sinema,21,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: İnternetten Film İzlemenin Yasak Hale Gelmesi
İnternetten Film İzlemenin Yasak Hale Gelmesi
https://img.donanimhaber.com/images/haber/90868/600x338Korsan-film-indirenin-internet-baglantisi-yavaslatilacak.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
http://www.melihkotbas.com/2017/05/internetten-film-izlemenin-yasak-hale.html
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/2017/05/internetten-film-izlemenin-yasak-hale.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv ARAYIN Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et Premium İçerik Kilidi açmak için lütfen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.