$type=carousel$ct=0$cols=3$tbg=rainbow$c=10$show=home$hide=mobile

Zikir Çekenler Nasıl Kendinden Geçiyor?

Herkese selamlar. Bugün yine araştırma köşesinde enteresan bir konuyla karşınızdayım. Biliyorsunuz dünyada bazı "müslüman" tarikatlar çeşitli topluluklar halinde zikir çekerler. Bunun her ne kadar dinde yeri olmasa da maalesef sonradan gelen hurafe ve bidatlar bu görüntülere sebebiyet verir. Ben hep merak etmişimdir, zikir çekenler kafalarını neden hızlıca  sallarlar? Bu bir şekilcilik midir yoksa teknik olarak bir sonucu var mıdır?

Bunu çeşitli makalelerde araştırdım ve eskiden tarikatlara takılıp ayrılan bir adamın sözleriyle doğruladım. Aslında bakarsanız o kendinden geçme halleri ve yaptıkları din dışı hareketler tamamen gerçek. Yani o hareketleri yapanlar o anda bir çeşit transa geçiyor ve istem dışı görüntüler oluşuyor. Kafa sallamak da tesadüf değil... Onlara göre hızlıca nefes alıp vererek zikir çekmek yaratıcıyı daha iyi hissetme anlamına geliyor. Peki bu mümkün mü?  Eğer bu insanlara uyuşturucu madde verirseniz yine aynı duyguyu sağlarsınız. Kısacası hissettiklerini zannettikleri durum, tamamen beynin bir oyunu. Topluluk halinde şiddetli bir şekilde kafa sallayıp nefes almak insan vücuduna kat kat fazla oksijen girmesini sağlar. Bu oksijeni alan akciğerler, yüklü miktarda oksijeni kana aktarır. Kan da bu oksijeni yaktığı anda vücutta bir çeşit yanma tepkimesi gerçekleşir. Dolayısıyla beyin bu yüklü miktardaki oksijeni aldığı zaman bir çeşit halüsinasyon görülür ve fenomenler yaşanmaya başlar.

Bu fenomenler çevresine karşı ve eşyalara karşı gerçekleşir. Bilirsiniz bazı tarikatlarda şişli zikirler vardır ve kendine şiş geçirenlerde kanama görmezsiniz. Oysa bu cahil kesim bu durumu keramet olarak görür. Budistlere bakarsanız onlarda da bir kısım insan bu şişli ayinleri yapar ve kanama olmaz. İşin sırrı burada gizlidir oysaki. Bir de şişli ateşler kullanıp ağızlarına ya da ellerine bu ateşleri sürerler ve bir yanma olmaz. Bunu araştırdığımda oldukça ilgi çekici bir manzarayla karşılaştım. Budistlerin de yaptığı bu ayinlerde, kurbağalardan elde edilen bir izolasyon sıvısı, ateşin yakıcılığını önlüyormuş! Olduça az miktarda bulunan bu sıvı, sadece ateş kullanılarak yapılan zikirlerde boy gösteriyormuş.

Ne hallere kaldık!

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,37,Kişisel,28,Müzik,97,Sinema,25,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Zikir Çekenler Nasıl Kendinden Geçiyor?
Zikir Çekenler Nasıl Kendinden Geçiyor?
https://i.pinimg.com/originals/e4/43/f3/e443f362ce7a6d28b5994686c15209c3.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
http://www.melihkotbas.com/2017/10/zikir-cekenler-nasl-kendinden-geciyor.html
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/
http://www.melihkotbas.com/2017/10/zikir-cekenler-nasl-kendinden-geciyor.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv ARAYIN Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et Premium İçerik Kilidi açmak için lütfen aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.