/* Youtube responsive Kod Başla */ /* Youtube responsive Kod Bitiş */

$type=carousel$c=6$show=mobile$hide=item

$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$hide=mobile$show=home$h=320

Bir Askerin Günü Nasıl Geçer? - Askerlik Hakkında Her Şey

Ne zamandır yazmak istediğim ve sizin de talep ettiğiniz askerlik hakkındaki yazıyı nihayet yazmak kararı aldım. Askere gitmek üzere olan arkadaşların heyecanını anlıyorum. Ne yapacağınızı ya da nelerle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Yani bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete modundasınız. Ben de öyleydim. Bu konu hakkında bir çok web sitesi gezdiniz ve tonlarca bilgi edindiniz. Ben sizlere bu bilgileri kısaltıp orta yoldan ilerleyip herkesi ilgilendirecek bilgiler vereceğim.

Öncelikle ben askerliğimi kısa dönem yani 6 ay yaptım. Acemi birliğim Amasya, usta birliğim ise İzmir Asker Alma Bölge Başkanlığı (ASAL) . "Ooo iyi yerlere düşmüşsün" diyenleriniz olacak ama sizlere şimdiden yanıldığınızı söylemek istiyorum. Bir asker ne kadar iyi şehirlere düşerse o kadar zorlanıyor değerli arkadaşlar. Buradaki tek kazancınız iyi şehirlere düşmek oluyor. Hayatımda Amasya kadar soğuk ve zaman geçirmekte zorlanacağım başka bir yer görmedim. Türkiye'nin en büyük tugaylarından birine sahip Bu büyüklük bir askere ciddi derecede eziyet. Bitmek bilmeyen içtimalar, gelmeyen sıcak sular, hijyenden kilometrelerce uzak yemekler ve bazı komutaların lanet olası egoları... Bunları saymakla bitiremem. Eğer aranızda Amasya'ya düşecek olanlar varsa komutanlardan ilk duyacağınız cümlelerden biri "Burası Türkiye'nin en rahat tugaylarından biri" olacak. Ancak zaman geçtikçe, ortalama 70 kişilik koğuşlarda boğulup yüzlerce askerin bitmek bilmeyen kuyruklarıyla karşılaşınca işin rengi değişmeye başlayacak.
Askerlikte İlk Gün Neler Yapılır?

Askerliğin İlk Günleri

Gelelim işin can alıcı noktasına. Askere gidecek olan arkadaşların en çok düşündüğü kısım burası. İlk gün ne yapacağız? Beni neler bekliyor? gibi sorular. Arkadaşlar eğer tugaya düşerseniz ve binlerce asker olduğunu da işin içine katarsak ilk gününüz resmi işlemlerle geçecek. Askerlik binasına adım attığınız anda aramalarınız yapılacak (Cep telefonu, yanıcı-kesici maddeler, ilaçlar vb) araç gereçleriniz sizlerden alınacak. Merak etmeyin, her ne kadar gergin bir ortam olsa da yeni gelenler olarak hepiniz o aptalımsı ruh halini yaşayacaksınız. Hani derler ya "askere gidince her türlü adamla karşılaşacaksın" diye. Bırakın her türlüsünü, o kadar saçma adamlar göreceksiniz ki bunlarla aynı ülkeyi nasıl paylaşıyorum diyeceksiniz.

Bana çok sorulan sorulardan biri cep telefonu olayı. "Askercell getirsem mi yoksa sivil hattı içeri mi soksam?" Askerlikte "yakalanmadığın sürece her şey serbesttir" kuralı vardır. Eğer sivil hat sokmaya çalışıp yakalanırsanız hakkınızda tutanak tutulur ve askerliğiniz uzayabilir. Ben sokmamıştım hatta Askercell bile almamıştım. Bina içinde ankesörlü telefon mevcuttu. Her neyse aramanız yapıldı ve içeri girdiniz. İlk olarak tabur ve bölüğünüz belirlenir. Bunlar belirlendikten sonra neredeyse akşam saatlerine kadar form doldurmaya başlarsınız. Doldurursunuz ve yenisi gelir. O kuyruğun ucu bucağı yoktur. Form işleri bittikten sonra sağdan soldan kamuflaj ve malzemeleriniz üzerinize yağmaya başlar. Tabi bu sırada kollarınızı hainlikte sınır tanımayan hemşirelere teslim etmişsiniz demektir. 90 ve altı doğumlu olanlara 3, 90 ve üstü olanlara 2 aşı yapılır. Bu aşılar, kolunuzu 2 hafta kaldıramamanıza ve ciddi ağrılar yaşamanıza sebep olur. Kamuflajlarınızı aldıktan sonra sizin için hazırlanan kabinlere yönlendirilip dakikalar içerisinde onları giymeniz beklenir. Ben o kabine girdiğim anda ne nasıl giyilir hiç bir bilgim yoktu. Palaskayı bile takamamıştım. (Eski askerler yardım ediyor)
Askerde Verilen Malzemeler

Askerde Hangi Malzemeler Veriliyor?

Burada bunun listesini yazmak mantıklı değil fakat şunu söyleyebilirim; ihtiyacınız olan her şey veriliyor. Eşofman takımı, içlik, atlet, kilot,çorap, eldiven, çanta, banyo havlusu, spor şortu, diş fırçası, şampuan, permatik jilet ve daha aklıma gelmeyen bir sürü şey. Yalnız sizi bir konuda uyarmak istiyorum. O malzemeler oldukça kalitesiz. Bu yüzden yanınızda mutlaka bilindik markalarda temizlik malzemeleri alın. Hele ki soğuk yerlere gidiyorsanız mutlaka içlik alın.
Acemiliğin başlangıcı ve sonu

Kamuflaj ve malzeme işi bittikten sonra askerliğe merhaba diyorsunuz. İlk herkes bavullarını alıp, belirlenen bölüğe hızlıca gidiyor. Zaten o kadar işlemden ve yol yorgunluğundan dolayı bitkin düşüyorsunuz. Bölüğüne geldiğinizde komutanlar ilk içtimanızı alıyor ve yemekhaneye gidiyorsunuz. Yemek sırasında herkes birbirine bakıp içten içe yorumlar yapıyor. Bazılarında "buraya nerden düştüm, keşke bir kaç sene daha tecil ettirseydim" ifadesini görebiliyorsunuz. Yemeğinizi yedikten sonra herkes koğuşuna geçiyor ve saat 21:00'da yat veriliyor. Böylelikle ilk gününüzü atlatmış oluyorsunuz. Şunu da belirtmekte fayda var; o yatağa ilk yattığınız anda aklınıza gelen ilk düşünce "burası neresi? daha dün evimdeydim şimdi tanımadığım adamların arasındayım. Acaba yarın ne olacak? gibi şeyler olacak. Merak etmeyin. İlk günü atlattığınız zaman hem askerliğiniz başlıyor hem de ortama alışıyorsunuz.

Usta Birliği

Acemi birliğini bitirdiniz. Ne nasıl yapılır az çok öğrendiniz. Giydiğiniz kamuflaj size yabancı gelmiyor. Giyip çıkarma süresi oldukça kısaldı. Eee? Eee si arkadaşlar asıl askerlik şimdi başlıyor. Silah tutmayı,söküp takmayı ve ateş etmeyi usta birliğinde öğreniyorsunuz. Gittiğiniz yere göre devrecilik (onlara göre sıracılık) olayıyla karşılaşıyorsunuz. Gideceğiniz yerler acemi birliğine göre daha küçük ve rahat oluyor. Rahatlıktan kastım duş,asker sayısı vs... Tabi usta birliği yine tugaya çıkanlara bir şey diyemem. Onların da kendilerine ait rahatlıkları var. Uzun dönem askerler kısa dönemlere göre 6 ay daha fazla askerlik yapsalar da teknik açıdan uzun dönemler daha rahat oluyor. Çünkü kısa dönem askerler gelip geçiçi, her işi onlara yaptıralım kafası mevcut. Daha da Türkçeleştirirsek, normal hayatta yüzüne bakmayacağınız adamlar, askerde adam yerine konuluyor. Usta birliği hakkında çok bir şey bilmenize gerek yok. Acemi birliğinde hazmettiğiniz her kural, usta birliğinde de geçerli.

YORUMLAR

BLOG: 11
 1. Selamün aleykum kardeşler
  Ben Semih yaşım 25 ve Almanya'da yasiorum, burda doğup büyüdum. Cifte vatandaşım amaTürkiyeye vatanima gelip askerliğimi yapmak istiyorum ve Allah'ın izniyle askerisim olarak yani hayat boyunca yapmak istiyorum ülkemizi terör ve hainlerden temiz tutmak istiyorum.bana bu iş anca böyle olur gibi yardım edebilirseniz çok sevinirim. Bizim askerimize her adam lazım. Teröristleri bu serefsizleri kendi elerimle öldürmek istiyorum inşallah Allah bunuda bana gösterir. Allah'a emanet olun saygilar.

  Herşey Vatan için
  En büyük Türkiye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerekli bilgileri herhangi bir askerlik şubesinden alabilirsiniz.

   Sil
 2. Benim nişanlımda askerde acemi birliginde oda kısa donem usta birliğinin hep daha rahat geçtiğini duymuştum ve su an biraz korktum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle Allah kavuştursun. Askerlik görevini çok rahat yapan, deyim yerindeyse elini sıcak sudan soğuk suya sokmayan çok insan var. Bu durum arkadaş çevresi, komutanlar ve görev yerine göre değişiyor.

   Sil
  2. Allah razı olsun cevabınız için de teşekkür ederim insallah rahat bir yere düşer acemilik biraz sıkıntılı geçiyor

   Sil
 3. Bende yüzde 50 rabor var ama askerlik yapar mıyım ben 2018 2019 yılın da

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zannetmiyorum fakat yine de sağlık muayenesi sırasında doktora danışmanda fayda var.

   Sil
 4. Benim de nisanlim askerde ve daha gidelim 4 gün oldu ondan haber alamamak ve nasıl olduğunu merak etmek canımı çok acitiyor,uzaktaydi zaten ama her gün haberlesiyorduk.Böylesi çok daha sabır gerektiriyormus.Edirne sizce nasıl? Bilginiz var mi? Kısa dönem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askerliğin ilk 1-2 haftası iletişim kanallarının (çoğunlukla) kapalı olmasıyla geçer. Bu süreç içerisinde Askercell ya da alternatif yöntemlerin kullanılması beklenir. 4 gün çok kısa bir süre. Edirne hakkında bir bilgim yok fakat söz konusu askerlik olduğu için bunun bir önemi de yok.

   Sil
 5. Benim abim bu cuma amasya askere gidicek ben çok üzülüyorum orda kötü bir şey olmaz dimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzülecek bir durum yok... Orada olabilecek en kötü şey, soğuk ve kuyruk :)

   Sil

Ad

Araştırmalar,64,Kişisel,67,Müzik,5,Nasıl,15,Sinema,81,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Bir Askerin Günü Nasıl Geçer? - Askerlik Hakkında Her Şey
Bir Askerin Günü Nasıl Geçer? - Askerlik Hakkında Her Şey
https://img.a24.com.tr/hbrResim/Askerlik-yeri-ogrenme-mayis-2017-Yedek-subay-askerlik-sorgulama--E-Devlet-4213.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-L6DMytXAtfc/U9LeniCR4wI/AAAAAAAAAJ4/SKB1gZDmAmQ/s72-c/20140725_220806.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/09/bir-askerin-gunu-nasl-gecer-askerlik.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/09/bir-askerin-gunu-nasl-gecer-askerlik.html
true
3815552456557113573
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et PREMIUM IÇERİK Adım 1: Aşağıdaki butonlardan içeriği paylaşın. Adım 2: Paylaştığınız linke tıklayın, kilit açılacaktır. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın. Table of Content