$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Daha Önce Duymadığınız Kız Kulesinin Sırları!

Öncelikle bu konuları ele aldığım günden itibaren "daha fazla konu bekliyoruz" diyenlerinizin sayısı artıyor ve teşekkür ediyorum. Biliyorum, bu sır dolu bilgiler insanın ilgisini çekiyor ve şaşırtıyor. Fakat konuları araştırıp hazırlamak günlerce sürüyor arkadaşlar. Bu yüzden sabrın sonu selamettir diyelim :)
Kız kulesi tarih boyunca rivayetlere ve masallara konu olan, Marmara ve Karadeniz sularının birleştiği noktada bulunan bir yapıdır. Üsküdar'ın simgesi haline gelen bu yapı M.Ö 24 yılına kadar uzanır. Tarih boyunca hapishane,deniz feneri ve gümrük istasyonu gibi amaçlarla kullanılmıştır. Şuan restoran görevi görmektedir. Evliya Çelebi bu kuleyi "Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır." diye tarif eder.
Kız Kulesi
Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Kız Kulesinin Sırları

Gelelim işin can alıcı noktasına... Kuran-ı Kerim’de, Kehf suresinde Hz. Hızır’la Musa’nın buluşmasından ve yol arkadaşlığına ait sırlardan bahsedilir. Hz. Hızır mahlukatın sırrına eşyanın görünmeyen ilmine vakıftır. Hz. Musa ise dış aleminin rehberi ve bilgesidir. Bu ayetlerde Hz. Hızır’la, Musa a.s nin buluştuğu iki denizin birleştiği yerden bahsedilir. Ancak coğrafya, açık bir şekilde belirtilmez. İsrail Kohenleri’nin de bildiği bir sır şu ki Hz. Musa ile Hz. Hızır bu kızkulesi’nin bulunduğu bölgede buluşuyor. Karadeniz ve Marmara’nın buluştuğu; yani iki denizin birleştiği yer burası. Ayrıca Hz. Hızır Batın ilimde bir denizdi, Hz. Musa ise zahir ilimde. “İlmin deryası iki adam ve iki deniz” iki sır bir noktada cem oldular.
Kız Kulesi
Bu birleşmenin hem kanıtı hem de mührü gerekiyordu. Kız kulesi işte bu birleşmede geçen mührün ta kendisidir! Hz. Musa'nın yardımcısı ve askeri Hz.Yuşa'nın kabri, Kız Kulesi'ni gören tepede bulunur. Günümüzde filmlere ve oyunlara konu olan Kız Kulesi'nin bu sırları oralarda anlatılır. Hepsi bu kadar mı? Hayır!

Kız Kulesinin Gizli Yapıları

Eski bir tarihçi ve antika koleksiyoncusu İngiliz Sir Francis Crick'in kapısını bir adam çalar ve elinde bir defter olduğunu, belirli bir ücret karşılığında kendisine satabileceğini söyler. Sir Francis Crick içten içe ilgilenmese de adamın ısrarına dayanamaz ve bir kaç sterlin vererek defteri satın alır. İçerik Arapça'dır. Defterde yer alan çizimleri inceledikten sonra, bu yapıların Kız Kulesi'ne ait olduğunu anlar. Ancak bir sorun vardır. O yapılarda Kız Kulesi 3 katlı olarak resmedilmiştir. Bu bilgi bilindik Kız Kulesi'nin yapısına ters düşmektedir. Bunun üzerine Sir Francis Crick, defteri tercüme ettirerek araştırmalarına devam eder. Tercüme bitirilir ve şu bilgiye ulaşılır; Kız Kulesi'nin mahzeninden deniz tabanına uzanan gizli bir geçit vardır! Bu geçidi açmak için kullanılacak anahtar da resmedilmiştir.
Kız Kulesinin Saklı Yerleri
Bu gizli odaların bazılarında su soldur-boşalt prensibiyle çalışan mekanizmalar mevcuttur.Sir Francis Crick bu bilgilerden sonra anahtarı yaptırıp büyük bir heyecanla İstanbul'un yolunu tutar. Ancak bu derece gizli bilgiyi araştırmak, Kız Kulesi'nin gizli bölümlerine ulaşmak o kadar kolay olmayacaktır. Sir Francis Crick, özel bağlantılarını kullanarak İngilterenin Türkiye büyük elçiliğini kullanarak "Mimari araştırma" adı altında 5 günlük bir izin alır. Yanına da koruma memuru verilir.

1960 Ağustosun’da yardımcısı ile İstanbul’a varır kısa bir hazırlığın ardından koruma memuru, sir ve yardımcısı kuleye varırlar. Sir hemen etrafı dolaşmaya başlar defter de söylenen giriş tam kulenin tabanındadır. Buraya vardığında yerde koca bir kayadan başka bir şey göremez ilk gün keşif çalışmaları ile geçer gider. Akşam otelinde kayayı kırması gerektiğini daha sonra tekrar örebileceğini düşünür ancak bunun için koruma memurundan kurtulmalıdır.

Ertesi günü tekrar kuleye gitmek için Üsküdar da memurla buluşurlar memura işlerinin ölçüp biçmek olduğunu onun gelmesine gerek olmadığını yalnızken daha rahat çalışacaklarını söyler fakat memur vazifesi icabı bunu kabul etmez bunun üzerine sir’in yardımcısı memura daha önceden kararlaştırdıkları çok yüklü bir miktarda altını memura verir bu rüşvet memurun neredeyse 1 ömür alacağı maaş kadardır ve bu teklifi kabul eder. Franchis Crick o günden şöyle bahsetmektedir; “memur ona verdiğimiz çantayı aldı ve ardınca yürümeye başladı bizde hemen sandala bindik yardımcıma sürekli kürekleri daha hızlı çekmesini söylüyordum, nihayet kuleye varınca artık benimsin diyerek küçük bir sevinç çığlığı attım.
Kız Kulesinin Gizli Bölmesi
Sir hemen girişin olduğu yere gider ve buradaki yaklaşık 20cm kalınlığındaki kayayı kırmaya başlar birkaç saatin ardından kaya kılır fakat büyük bir hayal kırıklığı yaşanır. Çünkü kayanın altında bekledikleri gibi anahtar deliği olan bir giriş kapısı yoktur bunun yerine daha da büyük ikinci bir kaya vardır. Bu ikinci kayayı da parçalarlar onunda altından bir başka kaya çıkar bu arada yorgunluktan bitap düşmüşlerdir ve artık gitme vakti gelmiştir. basit bir alçı harcı hazırlayarak oyuğu kapatırlar.

Ertesi günü 3. Kayayı da parçalarlar ve nihayet demir kapağa ulaşırlar ancak yüzyıllardır orada bulunan bu kapak öylesine bir hal almıştır ki anahtar deliği dahi eğrilip bürünmüştür ve ne kadar uğraşsalar da bir türlü açmayı başaramazlar böylece 3.gününde sonuna gelirler. Otellerine döndüklerinde Sir kapağı nasıl açabileceği dışında hiçbir şey düşünememektedir yardımcısı bir şekilde yüksek ısı ile açabileceklerini söylemişse de bu hem çok dikkat çekici hem de çok zahmetle bir yöntem olacağından kapağı kuvvetli bir asit kokteyli ile eritmeye karar verirler. Yine kuleye vardıklarında bu yöntemle akşama doğru kapağı eritmeyi başarırlar ancak geç kalındığından içeri girme kısmını bir sonra ki güne bırakarak kız kulesinden ayrılırlar.

Sabah erkenden yine kuleye rutin şekilde hareket edilir. Geçit son derece karanlık ve dardır ip yardımı ile aşağıya kadar sarkar derinlik neredeyse 35 metre civarındadır. Geçitten sarkarken su damlalarının sesleri duyulmaktadır. Aşağı indiğinde lambasını yakar ve kendisini büyük bir girişte bulur biraz daha dolaştıkça kemerli ve kubbeli olan bu yapının neredeyse 500 m2 genişliğinde olduğunu anlar. Yapı bir çok bölüm ve odadan oluşmaktadır. Duvarlarda freskler vardır ancak bunlar yıllar içerisinde okunamaz hale gelmiştir. Yerlerde daha önceden masa, sandalye, kitaplık olabilecek çürümüş tahtalar vardır. Ana oda da duvara oyulmuş bir sembol görür ancak bu sembol Osmanlı yada Bizans’a ait değildir.

Yapının bazı odaları çökmüştür. Çok eski bir kılıç bulur kılıcın boyu kısa kabzası ise çok ufaktır. O anda bu kılıcı ancak bir cücenin kullanabileceğini düşünür. mekanı elinden geldiğince aydınlatır ve şu anda bazılarını gördüğünüz fotoğrafları çeker. Kılıcı’da yanına alarak tekrar yukarı çıkar ve çimento ile söktükleri taşlarla geçidin ağzını yeniden kapatırlar. 90 lı yıllar da kılıca karbon testi yaptırılır test sonuçlarına göre kılıç 1600 ila 2000 yıl öncesine aittir. Sembolse kime gösterildiyse çözümlenemez yahut bir uygarlıkla bağdaştırılamaz. Bu konu Francis Crick’in 2004 yılında ki ölümüne kadar saklı kalır ölümünün ardın dan bir bankada kiralık kasada Defter, Crick’in konu ile ilgili notları, Kuleden aldığı kılıç ve kulenin gizli kısmına ait 30 tane siyah beyaz fotoğraf torunu tarafından bulunur.

Kaynak: Kült Bilgi

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Daha Önce Duymadığınız Kız Kulesinin Sırları!
Daha Önce Duymadığınız Kız Kulesinin Sırları!
https://4.bp.blogspot.com/-yH_N1NFID0k/TqSV_VOv4-I/AAAAAAAAHO4/H6kOu2iKJWk/s640/269661_2073929501325_1637576017_2026253_3177484_n.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-yH_N1NFID0k/TqSV_VOv4-I/AAAAAAAAHO4/H6kOu2iKJWk/s72-c/269661_2073929501325_1637576017_2026253_3177484_n.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/09/daha-once-duymadgnz-kz-kulesinin-srlar.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/09/daha-once-duymadgnz-kz-kulesinin-srlar.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.