$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Kuran'da Anlamı Yanlış Bilinen İsimler ve Anlamları

Herkese kucak dolusu sevgiler. Haftada 1 gün Merak adlı köşemizde araştırdığım konulara yer veriyorum. Bunlar genelde ilgi çekici ve bazen de ürpertici konular oluyor. Bu hafta araştırdığım konu; çocuklara Kuran'da geçen isimleri koyanları ilgilendiriyor. Konunun ilerleyen bölümlerinde göreceksiniz ki, iyi zannetiğiniz ama Kuran'la ilgisi olmayan bir çok isim var. Şimdi araştırmamıza geçelim. Öncelikle karşıma çıkan isim;

Aleyna

Günümüzde bir çok kişi bu ismi kullanıyor ve seviyor. Fakat Aleyna ismi Kuran'da isim olarak değil niteleme anlamında kullanılıyor. "Bizim üzerimize,bize ait,bizim" gibi anlamlara geliyor. Arap milleti de Aleyna ismini çok nadir kullanıyor hatta kullanmıyor. Aleyna ismi hakkında internette öyle yanlış bilgiler geziyor ki... Az önce bir internet sitesinde "Allah'ın iyi kulları,esenlik" gibi anlamlara geldiğini yazmışlar. Ancak bunun gerçekle uzaktan yakından alakası yok.

Cemre

Peygamber efendimiz (SAV) bazı isimleri kötü anlama geldiği için değiştirmiş. Cemre de bunlardan bir tanesi. Normalde Ateş Parçası anlamına gelirken, bunu Cemile ismiyle değiştirmiş. Cemile ismi ise güzel kız anlamına geliyor.

Ceylin

Belki de en çok karıştırılan isim Ceylin ismidir. Bir çok yerde Cennet Kapısı olarak anlamlandırılmış fakat ne cennet kapısıdır ne de Kuran'da geçer. Biliyorsunuz ki cennetin 8 kapısı vardır bunlar; Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka (Zekât), Hac, Af, Eymen (Sağ, mübarek) ve Zikir'dir. (Bunlar hadislerde geçiyor) Hatta şunu da ekleyeyim; araştırdığım kaynaklarda Ceylin isminin İngiliz sözcüklerinden Jaylin'in kısaltılmış hali olarak karşımıza çıkıyor. Ceyl isminin anlamı ise Farsça'da yengeç olarak belirtiliyor

Ecrin

Son 10 yılda sıkça duyduğumuz isimlerden olan Ecrin, "Allah'ın hediyesi" olarak tercüme ediliyor. Fakat araştırdığınızda Arap kökenli bir kelime olan Ecr kelimesinden geliyor. Ecr' de ücret,ucür demektir. Kuran'da geçtiği ayet "Kul mâ es’elukum aleyhi min ecrin ve mâ ene minel mutekellifîn(mutekellifîne)" Türkçe karşılığı "De ki buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum ve ben olduğundan başka görünenlerden değilim"

Efsun

Anlamı; Sihir,büyü,üfürük,sihirbazların tuzağı,hile ile yapılan kötü işler anlamlarına geliyor. Efsun islamiyet kurallarına göre men edilmiş ve büyük günahlardan sayılmıştır.

Esila

Çoğu aile isim koyarken 2 şeye dikkat ediyor.
  • Kulağa hoş gelecek
  • Kuran'da geçecek
Bu yüzden Esila ismi son zamanların en popüler isimlerinden.Şunu söylemeliyim ki; Esila ismi Kuran'da geçen Asila ismiyle karıştırılıyor. Bu durumda Esila Kuran'da geçmemiş oluyor. Asila'nın kuranda geçtiği ayet; "Vezkurisme rabbike bukreten ve asîlâ"

İrem

Belki de en çok kullandığımız ama benim defalarca uyardığım isimler arasında. Halk arasında cennet bahçesi olarak biliniyor. Fakat o cennet bahçesi direkt anlamıyla değil Allah'ın sevmediği yalan cennettir. Allah'a isyan ederek cennete benzetme düşüncesiyle yapılmış bağlara verilen isimdir.

Melis

Bu isim çoğunlukla Melissa isminin kısaltılmış hali zannediliyor. Halk arasında Yunan mitolojisinde geçen bir rahibenin ismi ya da bir bitkinin kokusu anlamında kullanılıyor. Ama bu anlamlar Melis'in değil Melissa'nın anlamları! Melis'in gerçek anlamı; şişman ve tembel olan kişi ve bir şeyi şiddetle tutmak anlamlarını taşıyor.

Minel

Bu ismi görünce "Aaa evet cennetteki inci tanesi demek bu" diyeceksiniz. Hayır! işin aslı o değil değerli okurlar. Minel Kuran'da geçen ama tek başına bir anlam ifade etmeyen bir kelimedir. Yani Şundan,diğerinden" gibi kelime sonlarına gelen "den,dan" gibi görevleri üstleniyor.

Nilda

Bu isim her ne kadar cennet kapısındaki bir meleğin ismi olarak bilinse de asıl anlamı İspanyol/İtalyan'lardan gelir ve savaşa hazır olan kadın,kadın asker anlamlarına gelir.

Sanem

Kâfirlerin önünde ibadet ettikleri put ve çok güzel olan anlamlarına geliyor.

Sude

Ezilmiş,dövülmüş,sürülmüş,boyalı anlamlarına geliyor.

Bu haftalık bu kadar. Gelecek hafta yine ilginç konularla Merak köşesinde sizlerleyim.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Kuran'da Anlamı Yanlış Bilinen İsimler ve Anlamları
Kuran'da Anlamı Yanlış Bilinen İsimler ve Anlamları
https://2.bp.blogspot.com/-2HzFj9vAd8o/UUxKNeE7OCI/AAAAAAAAAAc/CetMnAs-hu8/w1200-h630-p-k-no-nu/kuranin+isimleri.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-2HzFj9vAd8o/UUxKNeE7OCI/AAAAAAAAAAc/CetMnAs-hu8/s72-w1200-c-h630-p-k-no-nu/kuranin+isimleri.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/09/kuran-anlam-yanls-bilinen-isimler-ve.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/09/kuran-anlam-yanls-bilinen-isimler-ve.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.