$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Mustafa Kemal Atatürk'ün Vergiler Hakkındaki Konuşması

Malumunuz üzere geçenlerde vergi adı altında %40 oranında bir bomba atıldı vatandaşa. Zaten geliri az olan vatandaşın giderleri her geçen gün artınca, doğal olarak isyan etmeye başladı.Aldığı maaşı vergilere verince "bu ülkede yaşayabildiğime emin miyim?" sorularını akla getirdi. Üretimin olmadığı ve paranın iyi yönetilmediği her ülkenin yaşayacağı sonuç budur. Hani günümüzde insanın insan gibi yaşayabildiği, gelirine göre giderleri iyi seviyede olan Almanya için "bizi kıskanıyorlar" diyen komedyen siyasetçilerimiz var ya... Görmeyecekler ama olsun, belki utanırlar.

Şimdi sizleri 1 Kasım 1936 senesine götürüyorum. Mustafa Kemal Atatürk 2. Yasama yılı kapsamında vergiler hakkında konuşmalar yapıyor. Belki de vurgulanması gereken en önemli cümle "Hayatı ucuzlatmak gerektikçe, vergileri indirmek politikasını sürdüreceğiz" cümlesiydi. Düşünün, Osmanlı devletinden kalan devasa bir borç ve kıt kaynaklarla dolu bir ülke...

İşte O Konuşma

Maliyemiz, sizleri sevindirecek biçimde olumlu ve verimli bir durum göstermektedir. Dengeli gidişe özel önem veren Büyük Meclis, her yıl gelirini fazlası ile sağlamayı başarmaktadır. Buyıl da gelirin umulduğu gibi gerçekleşeceğine güveniyorum.

Hayatı ucuzlatmak gerektikçe, vergileri indirmek politikasını sürdüreceğiz. Tuz, şeker, çimento, hayvan vergilerinde iki yıl içinde yaptığımız cesur indirimler, her bakımdan yararlı olmuştur.
Bu yıl hem ilk ihtiyaçlardan, hem önemli güç araçlarından olan petrol ve türevleri üzerindeki vergilerden büyük oranda indirim yapmayı başarmanızı dilerim.(Alkışlar)

Bundan başka, vergi usullerinin düzeltilmesi için çözüm ve gelir yolu aranması da önemle sürdürülmelidir. İyi ilkeler ve iyi uygulamanın sevindirici sonuçlarını vatandaş, hiçbir işte vergi konusundaki kadar önemle izlemez.

Diğer yandan vatandaşın Hazineye karşı yükümlülüğünün en önemli görevi olduğunu anlatmak için yorulmamak gereklidir. Şüphe yoktur ki, özellikle devletçi ve halkçı olan bir yönetim ve ekonomi hayatında, Hazinenin gücü ve düzeni başlıca dayanaktır. Cumhuriyetin gücü de, her alanda ve milli savunma. alanında ihtiyaçlarını karşılayan hazinesinin düzenine bağlıdır. Gelecek yıllar için de Hazinenin gücünü korumak sizin en önemli göreviniz olacaktır. Milli paramızın fiilen sabit olan değeri korunacaktır. (Alkışlar)

(Kaynak: tbmm.gov.tr)

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Mustafa Kemal Atatürk'ün Vergiler Hakkındaki Konuşması
Mustafa Kemal Atatürk'ün Vergiler Hakkındaki Konuşması
https://4.bp.blogspot.com/--kYLuusq7vs/Vr9gz3Bz27I/AAAAAAAAQSo/pH16oRDXWTk/s320/Atat%25C3%25BCrk-Voroshilov-1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/--kYLuusq7vs/Vr9gz3Bz27I/AAAAAAAAQSo/pH16oRDXWTk/s72-c/Atat%25C3%25BCrk-Voroshilov-1.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/09/mustafa-kemal-ataturk-vergiler.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/09/mustafa-kemal-ataturk-vergiler.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.