$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Sessiz Tepe (Silent Hill) 'nin Gerçek Hikayesi

Bugün oldukça ürkütücü ve yaşanmış bir olayı masaya yatırıyorum. Sessiz Tepe filmini hepimiz biliriz. Küçük bir kızın yaşadığı uyurgezerlik sendromu sonucunda, anne ve kız rüyalarında gördüğü Sessiz Tepe adlı bölgeye giderler. Ancak burada garip varlıklar ve insanlarla karşılaşırlar. İşte filmin ölüm-kalım sahneleri burada başlar... Peki Sessiz Tepe filminin gerçek hikayesi nedir?

Sessiz Tepe Centralia'da bulunan terk edilmiş bir yerdir. 1950 yıllarında yaklaşık 2000 nüfuslu şirin bir yerdi. Zengin kömür yataklarının bulunduğu kasaba bir çok esrarengiz olaylara şahit olmuştur. O dönemlerde 8 yaşında olan otistik Carolina Watson adlı genç bir kız, yaptığı ürkütücü resimler sayesinde öğretmeninin ilgisini çekmiş ve öğretmen de küçük kıza bunların ne anlama geldiğini sormuş. Küçük kız "Yakında büyük bir yangın çıkacak ve tüm kasaba kül ve duman tabakasıyla dolacak" cevabını vermiş.
Carolina'nın Çizimleri
Kasaba halkı küçük kızın bu söylentisini ağızdan ağıza yayarak aileye karşı kin beslemeye başlamış. Hatta evlerine taş ve sopalarla saldıranlar bile olmuş. Bu durumdan dolayı kasaba şerifinin baskı ve zorlaması ile ailesi Caroline’yi psikiyatri servisine yatırmaya mecbur kalmıştır. Burada daha çok görüntüler sarmalıyla rastlaşan Carolina, bulunduğu koğuşu rüyalarında gördüğü resimlerle donatmış ve daha çok içine kapanmıştır. Tıpkı filmde yer alan garip melodiler, küçük Caroline'dan esinlenmiştir. Yani bu garip melodileri koğuşta kaldığı süre boyunca tekrarlamıştır. Daha sonra Carolina'nin yattığı akıl hastanesindeki yetersizliklerden dolayı başka bir hastanede sevk edilmiştir. Bu transfer belki de küçük kızın kurtuluşu olmuştur.

Aradan geçen 10 yıla rağmen kasabada herhangi bir olay yaşanmamıştır.Takvimler 1960 yılını gösterdiğinde ise John Davis, Brain Anderson, ve Peter Taylor isimli 18 yaşındaki 3 genç ormanlık alanda uyuşturucu partisi verirken sızarak acayip bir rüya görürler. Rüyalarında Centralia sokaklarında dolaşıyorlar ve bir anda her yeri bir duman bulutu kaplayarak kasabanın mimari şeklini değiştiriyor gençler çocukluklarında oynadıkları parka kendilerini zar zor atıyorlar. Uyandıklarında ise garip şekilde üçüde aynı rüyayı görmüş ve rüyalarında birbirlerine söyledikleri şeyleri kelimesi kelimesine hatırlıyorlardı. Bu durumu uyuşturucunun etkilerine bağlayarak evlerine dönerler. Aradan geçen zamanda bu 3 arkadaşta bayılmalar,tansiyon sorunları ve baş dönmeleri oluşmaya başlamıştır.
Silent Hill
3 arkadaş her geçen gün gerçek dünyadan kopmaya başlayarak günden güne trans halindeyken yaptıkları buluşmalara kenetlenmeye başlamış dış dünyaya ise normale döndükleri izlenimini uyandırmaya gayret gösteriyorlardı. Ancak üçü de yaşadıklarının ne kadar gerçek olduğu konusunda hem fikirdi ve bir deneme yapmaya karar verdiler. Buna göre tekrar transa girdiklerinde Kasabanın biraz dışında bulunan ve altında hep buluştukları ağaca isimlerinin baş harflerini kazıyacaklar ve transtan çıktıklarında gidip ağaca bakacaklardı. Öylede yaptılar.

Daha sonra uyanıp normal hayata döndüklerinde 3 genç soluğu ağacın başında aldı. Ağacın tüm yaprakları dökülmüş, ve trans halindeyken çizdikleri baş harfleri ağacın üzerinde öylece durmaktaydı. 1961 yazına gelindiğinde John ve Brain yüzerken boğularak ölmüştür. Ancak cesetleri hiçbir zaman bulunamamıştır günümüzde kasaba mezarlığında bulunan mezarları ise sadece mezar taşından ibarettir. Peter ise tek başına trans yaşamaya devam etmiş bir süre sonra hastaneye yatırılmıştır.. Son hastaneye yatışında girdiği bir transta kasabada üçgen demir bir maske takan iri yarı bir adam gördüğünü bu adamın onu öldürmek istediğini, onu kasabanın okulunda, hastanede, parkta kovaladığını söylemiş.
Silent Hill
Ve eğer transtayken başına bir şey gelirse gerçek hayatta da öleceğini doktorlara anlatmıştır. Doktorlar ise bu adamdan nasıl kurtulduğunu sorduklarında Peter’in cevabı Aziz Mary kilisesine sığındığı bu adamın içeriye giremediği şeklinde olmuştur. Peter’in akibeti hakkında başkaca bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kasaba mezarlığında Peter’in bir mezarı da yoktur. Günümüzde Centralia’ya giden araştırmacılar bu ağacın önünde mutlaka bir fotoğraf çekinmeyi adet haline getirmiştir. Ve 3 arkadaşın baş harfleri halen ağacın üzerinde durmaktadır. 3 arkadaş ayrıca Carolina Watson’unda sınıf arkadaşıdır.

1962 yılı mayıs ayında birikmiş çöpler yakılırken kömür madenlerinden bir tanesine nasıl olduğu günümüzde halen bilinmeyen bir ateş sıçradı ve bu ateş dev bir yer altı yangınını başlattı. Karbon Monoksit, Kükürt dioksit ve metandan oluşan ölümcül bir karışım toprağı ve yolları yararak yer yüzüne çıkmaya başladı. kasaba duman ve kül yağmurunun altında kaldı. 1979 yılında bir çatlakta yapılan ölçümde 180 derece ısı görülmüştür. Amerikan Maden Odası verilerine göre yer altında 250 yıl daha yangını devam ettirebilecek kadar kömür rezervi bulunmaktadır.

David DeKok 1986’da kasaba hakkinda sunlari söylemişti: “Orası hiç kimsenin yaşayamayacağı bir yer. Merkür’den daha sıcak, havası Satürn’ünkinden daha zehirli. Alevlerin merkezinde sıcaklik bin dereceyi (Fahrenayt) geçiyor. Ölümcül karbon monoksit bulutları ve taşların arasından sızan diğer gazlardan bahsetmiyorum bile

Yangının başlamasıyla kasaba sakinlerinin büyük kısmı ölmüş, bir çoğu ise başka kasabalara göç etmiştir. O tarihten beri kasabayı araştırmak için veya sadece meraktan gezmek için giden toplam 329 kişiden bir daha asla haber alınamamış ve cesetleri dahi bulunamamıştır. 1992 Yılında Amerikan hükümetince kasaba kayıtlardan çıkartılmış, posta kodu silinmiş, kasaba ile ilgili televizyonlara yayın yasağı getirilmiş. Ve tüm bilgi belge ve raporlara mahkeme kararı olmadan erişilmesi yasaklanmıştır.

Ayrıca Pensilvanya’dan çıkarak kasabaya kadar ulaşan 61 nolu ana yol açık olmasına rağmen yol haritalarından kaldırılmıştır. Kasabaya yaklaştıkça 61 nolu otoyolun kenarındaki çatlaklarda halen dumanlar çıkmaktadır. Günümüzde kasabada tahrip olmamış yer yok denecek kadar az olsada ilginç şekilde 1911 yılında kasabaya inşa edilen Aziz Mary kilisesi ve 4 ayrı kasaba mezarlığı iyi durumdadır. Centralia bugün de halen için için yanmaya kül ve sisin arasında sırlarını saklamaya devam etmektedir.

Yararlandığım linkler: Kült Tv

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,56,Genel,12,Kişisel,58,Sinema,79,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Sessiz Tepe (Silent Hill) 'nin Gerçek Hikayesi
Sessiz Tepe (Silent Hill) 'nin Gerçek Hikayesi
https://i.pinimg.com/originals/09/52/e1/0952e160db8f4ee2c8eb23768473e995.jpg
https://i.ytimg.com/vi/WcVgZ6MnQSk/default.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/09/sessiz-tepe-silent-hill-gercek-hikayesi.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/09/sessiz-tepe-silent-hill-gercek-hikayesi.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın. Table of Content