$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Türkiye'deki İşsizlik Sorununu Çözüyorum

Başlık sizlere çok iddialı geldi biliyorum fakat gerçekten de iddialıyım.Türkiye'deki işsizlik rakamlarına bakıp kara kara düşünmek yerine çift taraflı memnuniyet modelini getirip işsizlik oranlarını minimuma indirmeyi hedefliyorum. (Siyasetçi gibi konuştum) Peki bu nasıl olacak gelin anlatayım.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; ülkemizde işsizlik sorunundan çok işveren problemi mevcut. Eğitimden ve empati duygusundan yoksun, sadece kazanma odaklı ve "biri gelir biri gider" kafasıyla yaşayan işverenler, işsizlik rakamlarını yükselten en büyük sorun aslında. Bu gerçeğin en büyük şahidi benim... Üniversiteyi kazanmadan önce çeşitli sektörlerde yer aldım. Giyim, elektronik ve gıda bunlardan bazılarıydı. İlk iş görüşmesi ise tam bir fiyaskoydu. Yönetici adı altında sadece ego sahibi biri karşıma geçip "ne kadar çalışmayı düşünüyorsun?" gibi bir soru sormuştu. O anda bulunduğum yer kurumsal olsa da kurumsallığı taşıyamayan bir yöneticiyle karşı karşıyaydım. Adeta "ne iş versen yaparım abi" moduna girmemek için kendimi zor tutuyordum. Bırakın işi gücü adamın tüm iş hayatı benim geleceğe dair potansiyelimin %10'u bile etmezdi. O görüşmenin sonucunda orada çalışmama kararı almıştım.
Patron-Çalışan İlişkisi
Kısacası; yöneticinin yol gösterici, rotasyondan haberdar ve çalışana hem psikolojik hem de teknik olarak yatırım yapması gerekiyor. Ama bu maalesef olmuyor çünkü "düğmesine basayım hemen para kazandırsın" modunda oluyorlar. İşe alacağı adamın farklı yönlerini keşfetmek yerine "sen çalış ben düşüneyim" demeye getiriyorlar.

Eti Senin Kemiği Benim Sorunu

Devlet ile işveren arasında olan anlaşmalar o kadar bağlayıcı değil ki, "maaşını ben veriyorum, devlete de vergi veriyorum" diyerek sömürü psikolojisini devreye sokuyorlar. Çalışan, iş hayatı boyunca adeta tepesine binen karaktersiz yöneticilerle uğraşıp duruyor. Çalışan, işini 1 dakika erken bıraktığında laf eden fakat geç bıraktığında sesi çıkmayan tipler bunlar. Mobing'in dibini yapan, tazminat vermemek için direkt çıkış vermeyen ve insanlık vasıfları taşımayan kazanç robotlarıdır bunlar. İşin sonucunda bulunduğu ortamda mutlu olamayan çalışan o dakika içerisinde istifasını verip "işsiz" sınıfına giriyor.
Modern Kölelik

Nitelikler ve Maaş

Belki de işin en can alıcı noktası burasıdır. İş başvuru sitelerine girdiğinizde yöneticiler kendisinde olmayan nitelikleri karşı taraftan öyle bir ister ki saymakla bitiremez. Şu mezunu olsun,şu dili bilsin,şu programı bilsin, şöyle yapsın vs... derken bunu okuyan adam "ulan bunları bilseydim eğer, bu ülkede modern kölelik olarak bilinen asgari ücrete tabi olup senin egolarını tatmin eder miydim?" demez mi? Türkiye gibi bir yerde yaşayıp düşük maaş vermeyi biliyorsan, istediğin nitelikler için ya çalışana yatırıp yapıp öğreteceksin ya da istediğin özellikleri azaltacaksın sevgili emperyalist kardeşim.

Sonuç olarak; devlet-işveren arasında ciddi kararlar alınmalı ve çalışan "insan" yerine konulup hem maaş hem de iş huzuru konusunda tatmin olmalı. Hükümetimiz "kimsesizlerin kimi" sloganını her ne kadar kullansa da, bu durum yöneticiler altında ezilen çalışanlar için maalesef geçerli değil. Sağda solda "iş var ama beğendiremiyoruz" derler fakat çalışanın neden iş beğenmediğinden bahsetmezler. Bunlar samimi cümleler değil değerli okurlarım. Bu gidişle daha çok beyin göçü verip işsizlik rakamlarıyla boğuşuruz.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Türkiye'deki İşsizlik Sorununu Çözüyorum
Türkiye'deki İşsizlik Sorununu Çözüyorum
https://2.bp.blogspot.com/-LnEiJI5MAlU/VZIw7EFGlpI/AAAAAAAAC2g/ACGSopr6N7I/s1600/K%25C3%25B6leler.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-LnEiJI5MAlU/VZIw7EFGlpI/AAAAAAAAC2g/ACGSopr6N7I/s72-c/K%25C3%25B6leler.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/10/turkiye-issizlik-sorununu-cozuyorum.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/10/turkiye-issizlik-sorununu-cozuyorum.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.