$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Yeni Eğitim Sistemi: Ortaya Karışık

Kadınları bilirsiniz, moralleri bozuk olduğunda saçlarının rengini ya da şeklini değişirler. Bu durum onlar için psikolojik rahatlatma yöntemlerinden biridir. Ama saç aynı saçtır oysaki, sadece şekli değişmiştir. Asıl değişmesi gereken ona bu güdüyü veren merkez yönetimidir, beynidir. Ben günümüz Türkiye'sini buna benzetiyorum. Yıllardır ehli olmayan adamları Bakan yapıp, mevcut sistemi adeta modifiye arabalar gibi değiştiriyorlar. Sonuç? Türkiye eğitim açısından dünya sıralamasında en sonlarda. Şimdi de TEOG denilen zımbırtıyı kaldırıp yerine 3 farklı alternatif getireceğiz dediler ve olayın hala bu olmadığını anlamadılar. Bugün İsmet Yılmaz bir açıklama yapıyor, ;"Eğitim sistemi sınavdan ibaret değil,amaç kaliteli ve fırsat eşitliği" diyor. Kendisine "yemin et gerçekten mi?" diyesim geldi. Sundukları 3 alternatif şöyle;

1. Alternatif Her Okul Kendi Sınavını Yapsın

Bu konu diğer alternatiflere göre daha mantıklı fakat suistimal edilme olasılığı yüksek. "Şu okul bu soruyu sormuş, bu bunu sormamış" tartışmalarına yol açar ki içinden çıkmak zor olur. Diğer yandan okulun kendi sorularını sorması demek, zaten daha önce tanıdığı öğrencisine karşı "gerekli" olan soruları sorması anlamına gelebilir. Merkezden gönderilen tek tip sorudan daha mantıklı.

2. Alternatif: Merkezden Okula Gönderilen Sorular

Bunun eski sistemden farkı nedir? Şudur: merkezden gönderilecek sorular arasında okul kendi sorusunu seçip öğrencinin karşısına çıkartıyor. Bunun da amacı, öğrenciyi yakından tanıyan okulun daha mantıklı sorular seçmesi. Soru tipleri de yazılı,klasik ve ucu açık sorulardan oluşacak.

3. Alternatif İse: Herkes En Yakın Okula Gidecek

Yine bakanlığın yaptığı sınav sonucuna göre öğrenci en yakın okulu tercih edebilecek. Böylelikle iyi liselere giden öğrenciler bir çeşit filtreleme sisteminden geçecek.

Gelelim işin özetine. Bu alternatifler sonucunda iyi bir eğitim sistemi gelmiş olacak mı? HAYIR. İyi bir eğitim sistemi istiyorsanız, çocuğa meraklı olmadığı ve başarılı olamayacağı sorular sormayacaksınız kardeşim. Çocuk bilgisayar yazılımlarına mı meraklı? Onu o konuda eğitip sorular soracaksınız. Örnek veriyorum; gece saatlerinde gökyüzüne bakıp yıldızların oluşumunu mu merak ediyor? Onu o konuda eğitip sorular soracaksınız. İlgi alanının peşinden koşan çocuğa gidip trigonometri sormak onun hayallerine ihanettir ve başarı getirmeyecektir. Çıkın bakın üniversitelere, kaç öğrenci istediği bölümü okuyor? Ya da kaç mezun öğrenci okuduğu bölümle alakalı işler yapıyor? Emin olun sayı çok azdır. Merak duyulan her konu başarıyı getirir. MeselaTürkiye'de bugüne kadar gelmiş geçmiş  Milli Eğitim Bakanlarını inceleyelim. Bu yönetim içerisinde yanlış bilmiyorsam 5 Milli Eğitim Bakanı değişti. Kaç tanesi gerçek eğitimci ve bu iş için uygun? Bunu demek istiyorum... Çocuğunuz ileride eğitimci olmak istiyorsa sadece bu konuda yetişmeli. İşin ehli olmadığınız zaman gördüğünüz gibi başarı sağlanmıyor. Bu kafayla daha çok "bakan" gelir gider...

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Yeni Eğitim Sistemi: Ortaya Karışık
Yeni Eğitim Sistemi: Ortaya Karışık
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/06/15/fft99_mf2355940.Jpeg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/10/yeni-egitim-sistemi-ortaya-karsk.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/10/yeni-egitim-sistemi-ortaya-karsk.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.