$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Büyü Nedir ve Büyücülük Nereden Doğmuştur?

Geçenlerde bana gelen bir mailde "Abi Araştırmalar köşesini severek takip ediyorum fakat hem senin hem de benim tarzım olan paranormal konuları ele almanı istiyorum" diye bir takipçim istekte bulunmuş. Aslında bu tür konuları araştırmaya her zaman devam ediyorum fakat zaman meselesi de var. Bu yüzden biraz sabırlı olmak lazım :)

Gelelim büyü ve büyücüler konusunda. Son zamanlarda merdiven altı diye tabir ettiğim bir takım şarlatanlar türemiş durumda. İnternette "medyum falan filan" diye geçen bu kişiler, Allah'ın ismini kullanarak sağdan soldan öğrendikleri büyüleri para karşılığı insanlara yapmaktadır. Allah'ın açık açık lanet ettiği hatta "büyü-sihir yapanın ahirette nasibi yoktur" diyerek bu konuda herkesi uyarmaktadır. Ama gelin görün ki, isteklerini kısa yoldan elde etmek için uğraşanlar bu tür din teröristlerine başvurmaktadır. Unutmayın; bu konular hakkında gerçekten ilim sahibi olanlar, bilgileriyle insanlara yardımcı olurlar. Tek fark bu işi ticarete dökmedikleri müddetçe. Örneğin bir şikayetiniz sonucunda bu işin ehli olan bir hocaya gittiniz ve size tavsiyelerde bulundu. Bunun karşılığında gönlünüzden ne koparsa verebilirsiniz fakat hoca gelip de "bunun ücreti budur, 1 lira altına inemem" dediği anda o iş ticarettir.
Babil'de Büyücülük
Şimdi bahsedeceğim büyücülük ise bu din teröristlerinin yaptığı büyüler gibi değil, aksine büyücülüğün en tepesindeki gizli bilgileri kapsıyor. Tarihe baktığımız zaman büyücülük Babil'lere kadar dayanıyor. Babil halkı, Hz. İbrahim Peygamber olarak gelmeden önce ruhlara ve meleklere tapıyordu. Daha sonrasında yıldızlara, aya ve güneşe taptılar. Halk arasında çeşitli yazmalar ve büyü çeşitleri mevcuttu. Cinlerden haberdarlardı ve onlara ortak payda olarak "ruh" diyorlardı. Hz. İbrahim kendilerine peygamber olarak gönderildiği yıllarda defalarca bu halkı uyarmış, batıl inançları bırakıp Allah'a iman etmeleri konusunda ısrarcı olmuştur. Her ne kadar uyarsa da, büyücülük bu zamanlarda su gibi akıyordu.

Yıllar ilerledikçe büyücülük Babil medeniyetinden Mısır medeniyetine geçiş yapmıştır. Eskiden bilinen büyüler bu dönemde daha çok geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Mısır hiyerogliflerini incelediğinizde Babil'lilere ait büyü kalıntılarını görürsünüz. Antik Mısır dönemlerinde halk bir çok işini büyü yaptırarak hallediyordu. Göz bağlamak, cana kastetmek, krallara yapılan gösteriler, kaybolan eşyaları bulmak ve cinlerle irtibatta olmak gibi bir çok ilme sahiplerdi.
Kabalizm ve Mısır Medeniyeti
Zaman biraz daha ilerleyince sahneye Yahudiler gelecekti. Mısır medeniyetinden kalma bir takım büyüleri, bu işin önde gelen alimlerine not ettirir ve kitap haline getirirlerdi. Bu bilgileri halkın gözünü boyamak, cinleri esir etmek, gizli güçleri kullanarak algı operasyonları gerçekleştirmek gibi amaçları vardı. Bu bilgileri kullandıkları kaynaklar sanıldığı gibi İsrail ya da Tevrat değildir. Bir takım tılsımları kullanarak güç kazanma ya da cinleri kullanarak algıları değiştirme çalışmaları Kabalizm denilen Eski Mısır putperesliğine ve oradaki büyücülere dayanır.

Günümüzde sokak köşelerinde rastladığımız "el falı, kahve falı ya da vücuttaki benlerden bir anlam çıkarma" gibi kavramlar bu anlayışın devamı niteliğindedir. Bir başka büyücülük trendi de Asur medeniyetinde yaşanmıştır. Asur'lu kadınlar, uzaktaki bir kişinin o anda neler yaptığını hatta onlara neler yapılabileceğini söyleyebildiklerini iddia ederlerdi. Zaman biraz daha ilerlediğinde sahneye Yunan'lılar çıkacaktı. Bu tarihlerde büyücüler "iyi büyücü ve kötü büyücü" olarak ikiye ayrılmıştı. Kötü büyücüler az önce bahsettiğim ritüelleri gerçekleştirirdi. İyi büyücüler ise gemi kaptanlarına "rüzgar" satarlardı! Evet yanlış duymadınız rüzgar satarlardı. Eski gemilerde şimdiki gibi motor sistemi olmadığı için yelkenlere ve rüzgara ihtiyaç duyuluyordu. İşte burada devreye "iyi büyücüler" denen kişiler giriyordu. Küçük torbalara hapsettikleri rüzgarları gemi kaptanlarına verip, açıldığında yelkenlere rüzgar üfleneceğini iddia ediyorlardı.
Roma İmparatorluğu

Bu Gidişata "Dur" Diyecek Biri Yok Muydu?

Vardı ve bu da Roma İmparatorluğuydu. Diğer medeniyetlerin aksine büyücüleri sınır dışı eden, büyücülük yaptığı iddia edilen kişileri uçurumdan aşağıya atıp öldüren hatta hasta yatağında iyileşmek için büyü cümleleri kullanan bir çocuğa ölüm cezası veren bir imparatorluktu. İyi veya kötü büyücü kavramları bu imparatorlukta bir tutuluyordu. Bu dönemdeki din adamları büyücüleri şeytanla anlaşmaları olan ve güçlerini şeytandan alanlar olarak nitelendiriyorlardı. 13. yy Roma'sına geldiğimizde ise din adamlarıyla büyücüler arasında kıyasıyla bir savaş vardı. Özellikle Roma yönetimi, gerçek din adamlarıyla büyücüleri ayıran keskin yasalar çıkartıyorlardı.  Bu dönemde büyücüler yakılarak öldürülüyorlardı.

14. yy Roma'sına geldiğimizde ise olaylar daha farklı bir hal almıştı. O dönemlerde " Kara Ölüm" denilen bir hastalık baş göstermiş, Avrupa'nın üçte birini yok etmişti. Liderler bu hastalığın sebebi olarak büyücüleri hedef göstermişti. Onlara göre; büyücüler şeytanla anlaşma yapmış ve suların içine insanları hasta edecek maddeler katmışlardı. 15. yy Roma'sında ise büyücülerin sayısı kat kat artmış ve insanlar her türlü işini büyücüler yoluyla halletmeye başlamışlardır. Hatta koca Avrupa büyücüler tarafından yönetilmeye başlanmıştır.

Amerika'nın keşfedildiği yıllarda "bir ipte iki cambaz oynamaz" mantığıyla büyücüler kendi aralarında kitlesel soykırımlar yapmaya başlamıştır. Çeşitli suçlamalarla bir sürü insan zindanlara atılmış ve öldürülmüştür.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Büyü Nedir ve Büyücülük Nereden Doğmuştur?
Büyü Nedir ve Büyücülük Nereden Doğmuştur?
Büyücülüğün derin tarihi ve gelişimi. Hangi imparatorluklar büyücülükle ilgilenmiştir? Kabalizm nedir ve kimler kullanmıştır?
https://1.bp.blogspot.com/-R2IBDezpnOc/V2PxuMW-1CI/AAAAAAAAAak/K_raa61MHwgNEMfS2NE2KiHzNlx_moRawCLcB/s320/potTRmore%2Bblogspot.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-R2IBDezpnOc/V2PxuMW-1CI/AAAAAAAAAak/K_raa61MHwgNEMfS2NE2KiHzNlx_moRawCLcB/s72-c/potTRmore%2Bblogspot.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/11/buyu-nedir-ve-buyuculuk-nereden.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/11/buyu-nedir-ve-buyuculuk-nereden.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.