$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Şanslı Olmanın Bilimsel Açıklaması Var Mıdır?

Bugün oldukça enteresan bir konuya değinmek istiyorum. Şans kavramının nereden kaynaklandığı, insanların neye göre şanslı olduğu, ve nasıl şanslı olunur gibi soruların cevabını merak ettim. Bunun bilimsel tarafını araştırdığımda oldukça farklı bilgilere ulaştım. Şimdi hep beraber şans kavramını inceleyelim.

Dünyada, ihtimali gerçekleşmesi zor olan bazı olaylar vardır. Milyonda bir rastlanılan hastalıklar, şans oyunları, duyu dışı özellikler ya da bir karakter çeşidi... Bu listeyi uzatabiliriz. Yıllardır şans kavramının nasıl gerçekleştiğini araştıran insanlar bu konuda elle tutulur verilere ulaşamadı. Hal böyle olunca bir takım olasılık hesaplarıyla bu kavramın altını doldurmaya çalıştılar. Peki bir insanın şanslı olup olmaması neyle alakalıdır? Yaratılış ya da kader gibi manevi kavramlarla ilgisi ne derecededir? Bunun cevabını bende hayatım boyunca merak ettim ve çeşitli araştırmalara denk geldim.

Kullanılan Materyalin Durumu

Herkes tarafından bilinen zar örneği vardır. Bir zar attığınızda 6 sayısını tutturma olasılığınız 6'da 1 ihtimaldir. Yani her atışınız da 6 sayısını tutturmanız çok zordur. 6 sayısının kesin gelebilmesi için o anda bazı şartların olması gerekiyor. Zarı atış açınız, zarı atarken uyguladığınız kuvvet, hava sürtünmesi, zarın ağırlığı, zarın zeminden sekme miktarı gibi birçok değişkene bağlıdır. Kısacası bu koşullar yerine geldiği zaman 6 sayısına ulaşma ihtimaliniz %100'dür.

Peki Şans Kavramını Bilimsel Olarak Açıklayabilir Miyiz?

Bu konuda bir çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Örneğin bir insan şansını nasıl arttırabilir? Şanslı insanların ortak özellikleri nedir? gibi soruların cevabına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu konuda deneysel araştırmalar yapan psikolog Richard Wiseman, İngiltere’de bulunan Hertfordshire Üniversitesi’nde bir “şans laboratuvarı” kurdu. 700 kişi seçildi ve bu seçilenler arasında kendini şanslı hissedenler ve hissetmeyenler olarak ikiye ayrıldı. Kendi aralarında yapılan piyango çekilişlerinde kendini şanslı hissenlerin sayıları bilme konusunda önde olmadığı görüldü.
Richard Wiseman
Deneysel çalışma devam etti. Katılımcıların aile hayatı, mesleği, gelir durumu ve sağlığı gibi bilgileri araştırıldı ve hayattaki "memnuniyet" oranları hesaplandı. Buradan alınan sonuç ise şaşırtıcıydı! Kendisi şanslı hissedenlerin hayatta daha tatminkar olduğu, daha mutlu olduğu ve istediklerine daha kolay ulaşabildikleri saptandı. Kişisel olarak şöyle bir sonuç çıkartabilir miyiz; ruh hali iyi ve hayata enerjik bakanlar daha mı şanslı oluyor?

Aslında bu sorunun cevabını Kuantum Teorisi veriyor. "Hayata nasıl bakarsanız o şekilde karşılık alırısnız" cümlesi benim de katıldığım bir düşünce şekli. Şans denilen kavramın, insanın kendi enerjisiyle bağlantılı olduğunu düşünenlerdenim.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Şanslı Olmanın Bilimsel Açıklaması Var Mıdır?
Şanslı Olmanın Bilimsel Açıklaması Var Mıdır?
Şanslı olmanın yolları nelerdir? Nasıl şanslı olunur? Şans kavramının bilimsel açıklaması.
https://3.bp.blogspot.com/-G7-xeXF4CcY/WVVCl0iEVEI/AAAAAAAAAKU/rqzU9sOu-VIi7UwwaQmaHXcIqSWCyanwgCLcBGAs/s320/Ba%25C5%259Far%25C4%25B1-%25C4%25B0%25C3%25A7in-Geren-Sihir.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-G7-xeXF4CcY/WVVCl0iEVEI/AAAAAAAAAKU/rqzU9sOu-VIi7UwwaQmaHXcIqSWCyanwgCLcBGAs/s72-c/Ba%25C5%259Far%25C4%25B1-%25C4%25B0%25C3%25A7in-Geren-Sihir.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/11/sansl-olmann-bilimsel-acklamas-var-mdr.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/11/sansl-olmann-bilimsel-acklamas-var-mdr.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.