$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Yılbaşı Kutlamak Haram Mıdır?

Efendim biliyorsunuz ben günümüz cemaatlerine, tarikatlarına hatta bu ülkede İslam hakkında fetvalar veren Diyanet'i benimseyenlerden değilim. Çünkü Diyanet denilen kurum İslam adına objektif olması gerekirken, iktidar odaklı fetvalar verip bir çok yanlışlar hakkında konuşma gereği bile duymuyor. Bu yüzden kimse aklını kiraya vermesin, okusun-araştırsın cevabını öyle bulsun. Tarikatlar ise tam bir karmaşa yuvası. Birinin dediğini diğeri yalanlıyor. Hz. Muhammed hakkında saçma sapan hadisleri kaynak gösterip bu milleti İslam'dan uzaklaştırıyorlar. Ben sorgulayan, okuyan ve araştıran bir genç olarak en önemlisi de aklını başkalarına kiraya vermeyen biri olarak kendi düşüncelerimi burada paylaşıyorum. Bunlardan biri de yılbaşı eğlenceleri.

Biliyorsunuz her yılın sonunda insanlar sokaklara çıkar, eğlenir ve yeni yıl hakkında temenniler üretirler. Geçtiğimiz her yılın muhasebesini yapar ve daha sağlam adımlarla, derslerle ve enerjiyle yeni yıla merhaba der. Bu konu İslam açısından sürekli tartışılmıştır ve hala tartışılmaktadır. Şuan sosyal medyaya baktığımda #İslamdaYılbaşıHaram etiketiyle millet birbiriyle tartışıp sonuca ulaşmaya çalışıyor. Tabi bu arada "sen kafirsin, sen Batı özentisisin, sen şusun busun" demeyi de ihmal etmiyorlar. Bu işi ben araştırdığımda yani yılbaşı kutlamanın İslam açısından ne gibi bir sorun yaratıp yaratmadığına baktığımda olayın "duruma göre" değiştiğini gördüm. Kısacası haram olup olmadığı konusu, sizin ne yapıp yapmadığınıza göre değişiyor.

Yılbaşı Ne Anlama Gelir?

Hepimizin bildiği gibi Hıristiyan inanışına göre İsa Peygamber’in doğum günü olarak kabul edilen Noel, 24 Aralık akşamı ve 25 Aralıkta kutlanır, yılbaşı ise 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece kutlanır. Hristiyanlar bu süreç içerisinde alkol alırlar, hindi keserler, ağaç süslerler ve filmlerden de izlediğimiz gibi Noel Baba'yı beklerler. Etraf şenlik yuvasıdır ve onlar için mutluluk kazanımıdır. Olay tam da burada başlıyor aslında.

Bize Göre Yılbaşı

Tüm tartışmaların odak noktası "onlara benzememek" mantığıyla geliyor ve direkt "kutlamak haramdır"gibi absürt bir sonuca bağlanıyor. Eğer Hristiyanların yaptıkları bu tarz eğlencelere uyup aynılarını tekrar ediyorsanız, EVET İslam açısından haramdır. Fakat yılbaşında eğlenmek ve aykırı olmayan bir şekilde kutlamak İslam açısından haram DEĞİLDİR. Çünkü eğlence kendi başına (aykırı olmadığı sürece) müslümana haram edilmemiştir. Haram olduğunu iddia edenlere 1 soru sormak isterim. Örneğin 2 Ocak'ta herhangi bir kutlama yapılmıyorken ve onlara benzememiz gereken bir durum yok iken, Hristiyanlar bu 2 Ocak'ı kendilerine ait bir kutlama günü ilan etselerdi  (söz konusu onlara benzememek ise) bizim "haram" listesini mi kabartmış olacaklardı?  Bu konuda 1 hadis ve 1 ayet vermek istiyorum;
"Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır." (Ebu Davûd, Libas 4)  Yine Maide Suresi 5. Ayet'te de belirtilmiştir ki; "...Sizden kim onları dost edinirse, oda onlardandır..." (Maide: 5/51)
Bunları örnek gösterip haram olduğunu iddia etmek bana göre akıl tutulmasıdır. Zaten hadislere şüpheyle yaklaşan biriyim ama diyelim ki bu hadis doğru. Burada bir gruba benzemekten bahsediyor ve benzediğiniz takdirde siz de onlardansınız deniyor. Peki bu gruptan ve benzemekten kasıt nedir? Hangi gruptan ve hangi özelliğinden bahsediyor? Eğer örf-adet ve dini benzeşmeden bahsediliyorsa, tarihimizi açıp okuyalım derim çünkü şuan İslam adı altında Şamanlardan gelen bir sürü bidat geleneği var. Yukarıdaki ayete baktığımızda "Onları dost edinmeyin" diyor. "Onları dost edinmekle" "onlara benzemek" aynı anlamı taşıyormuş gibi örnek gösteriyorlar. Bu durum bana göre ayetleri ve hadisleri kullanıp durumu kılıfa uydurma çabasıdır. Tıpkı tarihte kendi kafasına göre hadis uydurup milleti etkisi alına almaya çalışan hocalar gibi...

Kısacası...

İslam kurallarına göre haram olanlardan kaçınarak eğlence ve kutlama yapmak haram değildir. Allah'ın yasakları, yasak olmayan kurallara göre daha AZDIR. Öyle zannediyorum ki, İslam dinini örf ve adetlerle harmanlayıp fetvalar vermeye çalışıyorlar. Bunu geçmişte yapanlar ve hadis uyduranlar mezhep savaşlarına sebep olanlardır ve müslümanların kendi aralarında bölünmelerini sağlamıştır. Kendimi bildim bileli inandığım tek kaynak Kuran'dır. Günümüze gelen hadislerin bir çoğu "gerçek hadislerle" çatışmaktadır ve Allah'ın yasaklamadığı şeylere yasak getirmektedir.

YORUMLAR

BLOG: 8
 1. Güzel bir yazı olmus. Altına imzamı atarım..

  YanıtlaSil
 2. Batı'dan keske "bilim" kafasını alsaydık da halkı vergilere mahkum etmeseydik... Nerde bos bir tartışma var orada bizim hocalar.

  YanıtlaSil
 3. Eee adamların asgari ücretle bir sorunu yok cünkü. Konusmaya çok zamanları var :)

  YanıtlaSil
 4. "Gruba benzemek" deyimi tam da bunları anlatıyor. Müslümanları anlatacak hali yok herhalde...

  YanıtlaSil
 5. O zaman daha vahim bir sonuç çıkıyor ortaya. Yediğin yemekten içtiğin mevye suyuna kadar, kullandığın telefondan attığın çöpüne kadar "benzemişiz" zaten.

  YanıtlaSil
 6. Bu gibi şeyler son 90 yılın bize hediyeleri maalesef.

  YanıtlaSil
 7. Ben de ne zaman bir çomar gelir diye düşünüyordum hemen geldi. Olum sizin nedir bu 90 yılına karşı alıp veremediğiniz? İslam son 90 yılında mı geldi? Eğer kabuk bağlamayan yaran Atatürk ve arkadaşları ise, İslam adına yapılanları oku araştır. Osmanlıyı konuşacaksak eğer (Ottoman rumuzundan anlaşılıyor) din adı altında matbaayı getirmeyen ve Osmanlının asıl duraklama dönemine girmesine sebep olan yobazları araştır. Atatürk'e saldırdıkça siz rezil oluyorsunuama hainliği de elden bırakmıyorsunuz.

  YanıtlaSil
 8. Konuyu farklı yerlere saptırmayalım arkadaşlar. Birbirinize hakaret etmeden her türlü düşünce ve fikre açık blog burası.

  YanıtlaSil

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Yılbaşı Kutlamak Haram Mıdır?
Yılbaşı Kutlamak Haram Mıdır?
Yılbaşı eğlenceleri haram mı? Yılbaşı kutlamak İslam açısından caiz midir?
https://1.bp.blogspot.com/-5_chk20ok7o/TtZ1lHly-nI/AAAAAAAAANM/llbFkUh9jqk/s640/New+Year+and+Christmas+Wallpapers-wallpaper-christmas.blogspot.com-ready-for-new-year.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-5_chk20ok7o/TtZ1lHly-nI/AAAAAAAAANM/llbFkUh9jqk/s72-c/New+Year+and+Christmas+Wallpapers-wallpaper-christmas.blogspot.com-ready-for-new-year.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2017/12/ylbas-kutlamak-haram-mdr.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2017/12/ylbas-kutlamak-haram-mdr.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.