$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Müslüman Ülkeler Neden Geri Kalmakta Diretiyor?

Bu konu başlığına farklı bir sitede rastladım ve güzel bir tartışmaya benziyordu. Hemen içeri girdim ve insanların bu konuda neler düşündüğünü merak ettim. Bir nebze haklı olanları da vardı, tamamen saçmalayanları da... Ben buradan tamamen objektif bir şekilde kendi fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Aslında akademik bilgiler vermeye hiç gerek yok, bana sorarsanız bunun en büyük sebebi; gerçek müslümanlığın yaşanmıyor oluşu. Kuran-ı Kerim'in iniş tarihi 610 yılına denk geliyor ve Hz. Muhammed o zamanlarda 40 yaşındaydı. Düşünsenize sizi siz yapan Allah, tüm müslümanlar için vahiyler gönderiyor ve neyin nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Bundan daha büyük bir heyecan olabilir mi? Ama görüyoruz ki özellikle Hz. Muhammed vefat ettikten sonra müslümanlar Kuran'ın inmesinden daha heyecanlı bir şeyler buluyor kendilerince. Aralarında bölünüp, birbirini tutmayan mezhepler çıkarıyorlar. Bu bölünme, beraberinde büyük sıkıntılar meydana getiriyor. "Benim mezhebime göre böyle, senin mezhebine göre şöyle" durumu oluşuyor.

Bu İş Burada Biter Mi?

Mezhep ayrılıklarına bir de tarikatlar ekleniyor ki, Osmanlı zamanından bugüne ivme kazanan bir sistem bu. İçlerinde tarikat liderlerine "saygı görünümünde" tapanlardan tutun da güvenilir olmayan bir çok hadisi Kuran'dan üstün tutanlara kadar bozuk bir sistem. Sorgulama özelliğini kaybetmiş, okuyup-araştırmaktan uzak ve sadece biat etme odaklı olan bu insanlarla "bilim" kavramı ne derece tartışılabilir? Tartışılmadı zaten. Bir çok icat "şeytan aleti-gavur icadı" diye yaftalanarak reddedildi.

Kuran'da "Akletmez misiniz? Düşünmez misiniz? Dağa bakın, arıya bakın, çiçeğe bakın" gibi ifadeler bolca geçer ve Allah, insanın her anında düşünmesini ve okumasını emreder. Ama maalesef günümüzdeki müslümanlar "ben sadece inanırım, ilimle-bilimle alakam olmaz. Olursa da liderime danışırım" modunda.

Osmanlı'da Tam Olarak Ne Oldu?

Buna verilebilecek örneklerden biri; o dönemlerdeki insanların "okuma" alışkanlığının olmamasıydı.  Oysa Osmanlı zamanında Piri Reis, Kâtip Çelebi, Sabuncuoğlu Şerefeddin, Akşemseddin, Matrakçı Nasuh, Bursalı Kadızade Rumi, Takiyüddin gibi geleğe cığır açacak bilim adamları vardı ama maalesef devamlılıkları sağlanmadı. Şu olay her zaman ilgimi çekmiştir;
Kaptan-ı Derya Hasan Paşa’nın isteği ve Baron de Todd’un teşebbüsü ile bir hendesehane açılır. Bu kurumun açılmasına karşı çıkan bazı hendesecilere Baron de Todd bir üçgenin iç açılarının toplamının kaç olduğunu sorması üzerine onlardan sadece bir kişi cevap verebilmiş ve o da “üçgenine göre değişir” diye cevap vermiştir.
Gelelim bu işin yakın tarafına... Bir kısım müslümanların insafsızca beğenmedikleri Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye tarihi boyunca bilim adına bir çok girişimde bulunmuştur. Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesiyle beraber, geleceğin bilimsel çalışmalarla sağlanacağını ifade eden Atatürk, 1923’de şunları söylemiştir:
Arkadaşlar, bundan sonra pek mühim zaferlere kavuşacağız. Fakat, bu zaferler, süngü ile değil, iktisat ve ilim zaferleri olacaktır. Ordularımızın şimdiye kadar istihsal ettiği muzafferiyetler, memleketimizi halâs-ı hakikîye sevketmiş sayılmaz. Bu zaferler ancak müstakbel zaferlerimiz için kıymetli bir zemin hazırlamıştır. Muzafferiyât-ı askeriyemizle mağrur olmaya bu yeni ilim ve iktisat zaferlerimize hazırlanalım.
Ve yine;
Eğer Cumhurreisi olmasam maarif vekilliğini almak isterdim.
Diyerek "bilim" odaklı bir toplumu benimsemiştir. Ama bu düşünce maalesef günümüze kadar gelememiştir.

Günümüzde Baktığımızda

Bilim ve bilimsellik konusunda oldukça yavaş ilerleyen bir ülkeyiz. Bugün herkesin elinde Batı'da üretilen son model telefon ve bilgisayarlar mevcut. Örneğin; İphone modelinin bir üst segmenti çıkmadan önce insanlar heyecanla onu bekliyor ya da mevcut bilgisayarların içine yeni donanımlar eklendiği zaman aynı heyecanı yaşıyorlar. Bu durum insanların teknoloji çılgınlığı bir yana, Batı'nın bilim ve üretim gayretini alkışlamayı gerektiriyor. Çoğu ülkede daha ilkokul yaşlarında yazılım ve yabancı dil eğitimi verilirken, bizim eğitim sistemi kirli siyasetin sonucu olarak yerlerde sürünüyor.

Bu kadar bozuk bir sistem arasından kendini yetiştirmeyi başarmış çocuklar da yurt dışında hayatını sürdürüyor. Onlar da haklı. Her sokak başında cami yaptırmayı prestij unsuru gören, her gün yüzlerce web sitesi engelleyen ve bilim odaklı öğrenciler yetiştirmeyi teşvik etmeyen bir yönetim anlayışından nasıl bir bilimsellik bekleyebilirsiniz? Aksine, zaten üretilen ürünler üzerinden çılgınlar gibi vergi alıp zamlar yaparak ve biraz da medyayı kullanarak "biz olduk" durumuna getirirsiniz. Bunun en iyi örneği; diğer ülkelerin günlük haberiyle bizim gündemi karşılaştırmaktan geçiyor. Orada göreceksiniz ki, diğer ülkeler yapay zekayı, yazılımı ya da yeni buluşları duyururken, bizim ülkede siyasetçilerin boy boy fotoğraflarını, birbirlerine olan kinlerini ve insanları nasıl kutuplaştırdıklarını görüyorsunuz.

Demem o ki değerli okurlarım; sadece bizim ülkede değil, çoğu müslüman ülkeler ne yazık ki yanlış anladıkları dini ve siyaseti birbirine karıştırıp, Batı'nın telefonuna, bilgisayarına, yazılımına, arabasına ve kısacası teknolojisine muhtaç olmuş durumda. Son sistem beton yığınlarıyla gösteriş yapmak çok eskide kaldı. Zaman artık bilim ve üretim zamanıdır.

YORUMLAR

BLOG: 4
 1. Çok doğru tespitler, üstüne tek bir şey ilave etmek istiyorum. Düşünce özgürlüğünün olduğu bir ülkede bilim daha büyük sıçrama yapar.

  YanıtlaSil
 2. Zaten vergilerin yüksek olmasının en büyük sebebi üretimin olmayışıdır. En kritik olanı da teknolojik üretim.

  YanıtlaSil
 3. Müslümanların en büyük açığı para aslında. Arabistan'ı görüyoruz... Abd ile dost halindeler. Petrol olmasaydı onlarda durumları daha vahimdi.

  YanıtlaSil
 4. Zaten "gerçek" müslümanlığın olmadığını ifade etmeye çalışıyoruz. Gerçek müslümanın "para" diye bir açığı olmaz.

  YanıtlaSil

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Müslüman Ülkeler Neden Geri Kalmakta Diretiyor?
Müslüman Ülkeler Neden Geri Kalmakta Diretiyor?
Teknolojide neden geriyiz? Türkiye'de neden bilimsel üretimler yapılmıyor? Türkiyenin teknolojisi.
https://1.bp.blogspot.com/-O1f5gXwNthY/Ue2c1N5XDMI/AAAAAAAABGA/RwuPnB4i9uo/s1600/The+Jeep+CJ+Series+_+After+the+Second+World+War+_+CJ3B+_2.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-O1f5gXwNthY/Ue2c1N5XDMI/AAAAAAAABGA/RwuPnB4i9uo/s72-c/The+Jeep+CJ+Series+_+After+the+Second+World+War+_+CJ3B+_2.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2018/01/musluman-ulkeler-neden-geri-kalmakta.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2018/01/musluman-ulkeler-neden-geri-kalmakta.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.