$type=grid$c=3$tbg=rainbow$m=0$sn=0$rm=0$h=300$show=home$hide=mobile

Süper Loto ve Sayısal Loto Hakkında Şüpheli Durumlar

Bu yazıyı yaklaşık 1 sene önce yazmayı planlıyordum fakat yazıp yazıp sildim sebepsizce. Ülkemiz şaibelerle dolu olduğu için insan ister istemez bastığı metrekareyi sorgular hale geliyor. Bilirsiniz, mantıksızlık alanı olarak askerlik görevi bilinir fakat asıl askerliğin Türkiye'de yaşayabilme sanatıyla alakalı olduğunu çoğumuz görüyoruz. İnsanı kendisinden soğutan vergiler, adaletsizlikler ve zamlar derken "nefes almalıyım" hissine kapılıyorsunuz. Hal böyle olunca sistemi sorgular hale geliyorsunuz. Bugün de bu konuya değineceğim, yani Milli Piyango İdaresi bünyesindeki şans oyunlarına.

Biliyorsunuz yıllardır Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen ve devlete ciddi derecede kaynak sağlayan şans oyunları, bir çok insanın hayallerinden biri. "Şu kadar çıksa şunu yaparım, bu kadar çıksa bunu yaparım" hayallerinin baş tacı. Fakat Ak Parti iktidarı göreve geldiği yıllardan itibaren vatandaşımız bu oyunların şaibeli olduğunu düşünüyor. Çünkü önceden TRT'de canlı olarak yayınlanan bu oyunlar, şimdi basit bir video kaydıyla geçiştiriliyor. Hatırladığım kadarıyla geçen sene CHP'li bir milletvekili bu konu hakkında meclise soru önergesi vermişti ve bu rakamların neden çoğunlukla aynı yere çıktığını, neden canlı olarak yayınlanmadığını sormuştu. Milli Piyango İdaresi ise TRT'yle olan anlaşmamız bitti tarzında bir açıklama getirmişti. 

Bu önerge meclisten geçmişti ve çekilişler Milli Piyango'nun internet sitesi üzerinden video halinde görünür oldu. İşte beni asıl kuşkulandıran durum bu. TRT'nin 10 küsür kanalı varken ya da bir sürü özel televizyon varken, tüm bunları reddedip bir video kaydıyla çekiliş yapmak hangi mantığa sığıyor? Hepsini geçtim, artık İnternet üzerinden de canlı yayın yapabiliyorken neden bu yolu tercih etmiyorlar? Kusura bakmayın, videoda saat ve tarih ayarlı monitör olması bu işin %100 güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Çekiliş yapıldıktan sonra o videoyu koyuyorlar siteye. Anlık olarak kimse görmüyor... Hatta noter huzurunda olması da yetmiyor. Bu ülkede yüksek mevkideki adamların hangi şaibelere karıştıklarını hepimiz izliyoruz  Bu yüzden güven ortamı yaratmak için ne video yeter ne de noter yeter. Çoğu ülkede olduğu gibi ve geçtiğimiz yıllarda bu ülkede olduğu gibi herkesin önünde canlı yayınlamak bu tür şüpheleri giderecektir.

Bir diğer düşündüğüm nokta ise, bu talihlilerin neden ortaya çıkmadığı. Mesela Süper Loto ikramiyesi haftalardır devrediyor ve ciddi rakamlara ulaşıyor. Bir bakıyorsunuz ki büyük ikramiye 1 kişiye çıkmış ve sistemde sadece il ve ilçe bilgisini görebiliyorsunuz. (Zaten ad soyad bulamazsınız) Fakat yılbaşı ikramiyeleri çekilip büyük ikramiye kazanan talihliler genelde ortaya çıkıyor. Bunlar neden çıkmıyor? Siz sadece "haa evet 1 kişiye çıkmış" deyip işin arka tarafında olanları bilmiyorsunuz.

Bu son iddia ise (bana da mantıklı geliyor) oynanan rakamların sistemde toplanıp, oynanmayan rakamları çekme olayı. Bir çok İnternet sitesini gezdim ve bu tür iddialara rastladım. Süper Loto ikramiyesinin sürekli devretmesi ve sonunda (kim olduğu belirsiz) bir vatandaşa isabet etmesi iç gıcıklayıcı bir durum. Asıl güvenilir olan halkın kendisidir ve meclis bu durumu kesinlikle araştırmalıdır.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,46,Genel,1,Kişisel,33,Müzik,101,Sinema,45,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Süper Loto ve Sayısal Loto Hakkında Şüpheli Durumlar
Süper Loto ve Sayısal Loto Hakkında Şüpheli Durumlar
Şans oyunlarında hile var mı? Şans oyunları neden aynı yerlere çıkıyor?
https://www.memurlar.net/common/news/images/510367/headline.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2018/01/super-loto-ve-saysal-loto-hakknda.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2018/01/super-loto-ve-saysal-loto-hakknda.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv ARAYIN Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.