$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Uykudayken Geleceği Görebilmek Mümkün Mü?

Bu konuda ciddi araştırmalar yapan isim John W. Dunne, uyku-gelecek kavramlarına oldukça kafa yormuş ve bir takım hipotezlere ulaşmıştır. O günlerde kendisine sorduğu en can alıcı soru; "insan farkında olmadan geleceği görebilir mi?" sorusuydu. Yani günlük hayatımızda ya da uyuyunca gördüğümüz rüyalar, bize gelecekten haber veriyor mu? Biliyorsunuz bizim dinimize göre kimse geleceği göremez fakat göklerin kapısı kapanmadan önce cinni varlıklar meleklerin kendi aralarındaki konuşmaları dinleyip gelecekten haber veriyorlardı. Bu bilgileri de büyücülere aktarıyorlardı. Cümlenin başında ifade ettiğim gibi kapı kapandıktan sonra bu tür bilgileri artık alamadılar.
Geleceği Görmek
İşin beşeri tarafına baktığımızda John W. Dunne isimli İngiliz araştırmacı, bilim adamlarına sunduğu tezinde geleceği görmenin mümkün olduğuna dair kanıtlar öne sürmüştür ve o dönemlerde geniş yankı uyandırmıştır. John W. Dunne'ı basit bir araştırmacı olarak görmemek gerek çünkü İngiltere'nin ilk askeri uçağını dizayn eden uçak mühendisidir kendisi. Bu araştırmaların sonunda 1928 yılına gelindiğinde ise "Zamanla Bir Tecrübe" adlı kitabı çıkartarak bir çok bilim adamından eleştiriler almıştır. Tarihte hepimizin bildiği gibi eleştiri ne kadar çok olursa, o konunun araştırılma süreci daha zengindir. Bu da böyle olmuştur. O dönemlerde John W. Dunne çıkardığı kitap sonrasında bir çok bilim adamı derin araştırmalar içine girmiş ve geleceği görme üzerine analizlerde bulunmuştur.

Tabi John W. Dunne, bu araştırmalara canı sıkıldığı için değil, gördüğü bir rüya sonucunda başlamıştır. Rüyasında kendisini bir adadaki dağın yamacında görmüştü. Dağın üzerindeki çatlaklardan duman ve buhar sütunları yükseliyordu. Bu manzara karşısında: "Tanrım, bütün dağ infilak edecek!" diye bağırmaya başlamıştı. Rüyanın daha sonraki bölümünde W. Dunne kendisini başka bir adada bulmuştu. Ölüm tehlikesindeki adalıları taşıyarak gemiler aramakla meşguldü. Kendisine yardım etmeyen Fransızlarla kavga ediyordu.
Rüyalar
Bu rüyayı gördüğünde Afrika'nın tenha bir köşesinde bulunuyordu. Oraya gelen gazetelerde şu satırları okudu: "Martinigue'deki yanardağı patlamasında 40.000'den fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor..." W. Dunne yazının geri kalan bölümünde patlamanın rüyasında gördüğü şekilde olduğunu okudu. Rüya gerçeğe uygundu... Bu olay üzerine uzun zaman düşünen W. Dunne, seneler sonra ikinci bir rüya gördü.. Bu rüyasında: "Yüksek demir parmaklıklarla çevrili iki tarlanın arasındaki yolda yürümekteydi. Aniden tarlanın birindeki bir at kişnemeye ve hiddetle tepinmeye başladı. Parmaklığa göz atan W. Dunne'nin içi rahatladı. Hayvan bunun üzerinden atlayamazdı. Fakat birkaç dakika sonra arkasında nal sesleri duyarak başını çevirdiğinde, azgın atın arkasından geldiğini gördü."

lk araştırmaları, insanın geleceği görmesine engel olan şeyin uykuda bazı şartlar altında ortadan kalkabildiği gerçeğiyle karşılaşmasını sağladı. Fakat herkes bu şekilde geleceği göremiyordu. Kaldı ki birçok kişi uykudan uyandıktan sonra rüyalarım unutuyordu. Bu da ayrı bir sorundu. Belki de birçok kişi gelecekle ilgili bilgiler almakta fakat daha sonra uyanınca bunu unutmaktaydılar... W. Dunne çalışmalarını sürdürürken rüyalarını unutmamak için kağıdını kalemini yatağın kenarında bulunduruyor ve gördüğü rüyaların tümünü uyandıktan sonra derhal not ediyordu. Tanıdıklarına da, rüyalarını bu şekilde kaydetmelerini söylüyordu. Oxford Üniversitesi'nin öğrenceleri arasında yapılan bu tip deneyler; şaşırtıcı sonuçlar verdi. Geleceğe ait rüyaların geçmişe ait olanlardan çok daha fazla olduğu ortaya çıktı!
Rüyada Geleceği Görmek
W. Dunne gördüğü rüyaların gerçekleşmesinden çok etkileniyordu. Bu olaylar, kendisine görünmeyen bir alemin görünmeyen bazı prensiplerini görünür kılıyordu. Ve sonunda insanın içinde büyük bir sırrın saklı olduğu gerçeğini kabul etti. Yaşamı boyunca çok sayıda insanın haberci rüyaları ile ilgili geniş bir araştırma yapan W. Dunne, özellikle kendisine anlatılan rüyaların içlerinden birkaç tanesini hiç ama hiç unutamadığını ifade etmiştir.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,52,Sinema,74,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Uykudayken Geleceği Görebilmek Mümkün Mü?
Uykudayken Geleceği Görebilmek Mümkün Mü?
Rüyada geleceği görebilir miyiz? Zamanla Bir Tecrübe kitabı,John W. Dunne geleceği görme araştırmaları.
https://1.bp.blogspot.com/-_zGaKSdkJYo/WQtq1c6euFI/AAAAAAAAA0c/MMToA7-EYCEyj7rLs7U0uBpP1GoGIQhAwCK4B/w800-h800/elektromanyetik-dalgalarla-uzay-zamanda-gecmisi-gelecegi-gormek-meral%2Bco%25C5%259Fkun.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_zGaKSdkJYo/WQtq1c6euFI/AAAAAAAAA0c/MMToA7-EYCEyj7rLs7U0uBpP1GoGIQhAwCK4B/s72-w800-c-h800/elektromanyetik-dalgalarla-uzay-zamanda-gecmisi-gelecegi-gormek-meral%2Bco%25C5%259Fkun.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2018/01/uykudayken-gelecegi-gorebilmek-mumkun-mu.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2018/01/uykudayken-gelecegi-gorebilmek-mumkun-mu.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.