$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

6. His Kavramının Bilimsel Olarak Açıklanması

Toplumumuzun neredeyse %80'ine yakın bir kesimi 6. hissine güvendiğini söyler ve hayata dair planlarını buna göre yapar. İlişkilerde yine bu hisse güvenerek hayatına insanları alır ve çıkarır. Bu kadarla kalmayıp, borsayı bile 6. hissiyle oynadığını zanneden insanlar vardır. Bu paranormal kavramın bilimsel olarak açıklaması var mıdır?

Bu konuyu araştırdığımda oldukça enteresan bilgilere ulaştım. Tarih boyunca insanlar bir takım dini ritüellerde kullandıkları aletler, "6. hisleriyle bağlantı kuruyor" iddiasıyla doluydu. Kısacası günümüze kadar gelen dini inançların 6. hislerle bağlantılı olduğu söylendi. Günümüzdeki tanımına baktığımızda "duyu ötesi algılama" mantığının yer aldığını görürüz. Bilimsel olarak 5 duyu organımız vardır ve bunlar sayesinde hayatımızı devam ettiririz. Bazı insanlara göre 36'ya kadar çıktığı söylenir fakat evrensel olarak bunları çeşitlendirmeyiz. Örneğin; pencereden dışarı bakmadan aşağıda kimlerin olduğu tahmin edilebilir mi ya da karşılıklı konuştuğunuz insanın tam niyetini 6. hissiniz vasıtasıyla bilebilir misiniz?
6.his

Hissi Savunanlar

Günümüzde bu kavramı savunanların sayısı hiç az değil. Özellikle medyumlar, hocalar ve astrologlar bu işin ön safında yer alıyor. 6. hisleri sayesinde insanlara yol gösterip çeşitli fenomenler yaşatabildiklerini iddia ediyorlar. Ben kişisel olarak bu tür insanlara karşı değilim çünkü gerçek anlamda bu tür özelliklere sahip olanlar mevcut. Eğer tarih sayfalarını karıştırırsanız birbirinden ilginç medyumları bulabilirsiniz.

Tesadüf Olmayanlar

Gelelim bu işin biraz da bilimsel tarafına. Öncelikle bilim dünyası 6. his kavramına çoğu zaman karşı ve elle tutulur bir yanı yok. Örneğin; sohbet ettiğiniz bir arkadaşınızın size karşı sinirli oluşunu tahmin etmek için ses tonu, beden dili ve yaşanan tecrübeleri referans alarak tahmin edebiliyorsunuz. Yani bilimsel olarak bu durumların sebep-sonuç ilişkisi bulunuyor hatta o anki senaryoların birbiriyle bağlantılı olaylar sayesinde tahmin edilebildiği söyleniyor.
Gen Aktarımı

Tarihsel Gen Aktarımı

Evet yanlış duymadınız gen aktarımı! Bu tanım kısaca; aynı özelliklere ve biyolojiye sahip olduğunuz insanların, özelliklerini, hastalıklarını, davranışlarını alma olayı. Peki bunun 6. hisle ne alakası var derseniz işte orada bilim devreye giriyor. Bilim adamlarına göre; bir toplumun ataları hayatların çok şey tecrübe ediyorlar ve bu tecrübelerini gen yoluyla gelecek nesillere aktarıyorlar. Gen aktarımıyla gelen bu özellikler, gelecek için bir referans noktası oluşturup doğru tahminler yapabilmeyi sağlıyor. Bizde meşhur bir söz vardır "Tarihini bilmeyen geleceğini bilemez"

Hislerde Seçicilik

Doğruları alıp yanlışların işimize gelmeme durumu. Doğaüstü yetenekleri olmayan insanlar belli referanslarla tahminler üretir ve bunu karşıya aktarırlar. Bu tür insanlar 6. hislerini kullanmakta oldukça başarısızdırlar. Ama onların kendilerini kandırdıkları bir özellik vardır ki işte buna hislerde seçicilik diyoruz. 100 tahminden 95'ini yanlış cevaplayanlar, kalan 5'lik kısmı alarak 6. hislerinin çok kuvvetli olduğunu söyler. Tabi bu oldukça sağlıksız bir durum.

Hiç Mi Yok?

Yukarıda bahsettiğim gibi 6. hisse sahip insanlar tarihte oldu-günümüzde de oluyor. Nostradamus ismini hepimiz duyduk ve onun ortaya attığı kehanetler (bir çoğu tutmasa da) yüzlerce yıllık olduğu için önemli. 6. hissinin kuvvetli olduğunu söyleyen insanlar kısa zaman aralıklarıyla tahminde bulunurken, Nostradamus yüz yıl ilerideki olayları tahmin etmiş. Bizim inancımıza göre geleceği kesin ve net bir şekilde ancak Allah bilir fakat bir şeyleri tahmin etmek gerçekten 6. his gerektirir. Daha önce BURADA 3.göz hakkında bir yazı yazmıştım. Benim tahminim bu tür özellikleri olanlar insanların 6. hissi de gerçekten kuvvetlidir.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,55,Genel,11,Kişisel,55,Sinema,75,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: 6. His Kavramının Bilimsel Olarak Açıklanması
6. His Kavramının Bilimsel Olarak Açıklanması
6. His nedir? 6 his kimlerde olur? 6. His nasıl kuvvetlendirilir? 6. his nasıl anlaşılır?
https://3.bp.blogspot.com/-IgxdlX_mBGQ/WB76UHVah3I/AAAAAAAAACs/MscpfAgf_-gz7M4yRO19XEfAig2ph0zcwCK4B/s1600/medyum-umut-caglar.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-IgxdlX_mBGQ/WB76UHVah3I/AAAAAAAAACs/MscpfAgf_-gz7M4yRO19XEfAig2ph0zcwCK4B/s72-c/medyum-umut-caglar.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2018/02/6-his-kavramnn-bilimsel-olarak-acklanmas.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2018/02/6-his-kavramnn-bilimsel-olarak-acklanmas.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın.