$type=grid$c=3$m=0$sn=0$rm=0$h=300$tb=rainbow$show=home$hide=mobile

Merak Duygusunun Düşmanları

Herkese merhaba. Yine küçük isyanlar barındıran bir yazıyla karşınızdayım. Kendimi bildim bileli bastığım topraktan tutun da yediğim yemeğe kadar her şeyi merak ederim. "Acaba bu nasıl yapılmış, hangi düşünceyle yapılmış, kimler yapmış, mantığı nedir vb" şeyleri derin derin düşünürüm. Bir de bu işin içine insan psikolojisi girdiği zaman adeta dipsiz bir kuyuda buluyorum kendimi. Kısacası hayatta var olan her şeye sebep-sonuç ilişkisi tarafından bakıyorum. Biliyorum bu size yorucu gelebilir hatta bana da bazen geliyor ama ne yapalım, can çıkar huy çıkmaz demişler!

Asıl değinmek istediğim nokta; merak duygusunun karşısında olanlar. Yani hayatını yemek ve uyku ikilisi arasında geçirip bir kaç hobi dışında bir vasfı olmayan ve tüm bunlarla mutlu olduğunu iddia eden asalak tiplerden bahsediyorum. Bunlara genelde grup haline rastlarsınız. Bir araya gelip ne kadar boş ve anlamsız bir olay varsa onları sorgusuzca yaşarlar. Başlangıçları basit bir spermden başlayıp, hayatlarının devamında adeta patinaj çekerler. Onlara göre kendileri gibi düşünmeyen, bakmayan ve konuşmayan kim varsa "değişik" kategorisi içerisindedir. Tek ideolojileri tapındıkları sabit fikirlerdir. Girdikleri mekanlardan tutun da izledikleri filmlere kadar tek çatı altında toplanmışlardır. Dünyaya nasıl geldik-nasıl gidiyoruz, uzayda yaşam var mı, arkeolojik kazılar, dünyayı yöneten gizli güçler kimlerdir vb soruları asla merak etmez hatta merak edenleri de gereksiz bulurlar. Kısacası kendi dünyalarında yaşayan otlardan ibaretlerdir.

Özellikle 2 asır öncesine baktığınızda dünyaya kazandırılan buluşlar meraklı insanların eseridir. Elektrik enerjisinin babası olarak bilinen Tesla, günümüzün bir çok alanına sahiptir. O, bir çok kez öldürülmeye çalışılsa da bu bir şekilde engellenebildi. En son elektrik enerjisini kablosuz olarak iletmenin son aşamasındaydı ki bu mümkün olmadı... Fakat günümüze baktığımızda ise onun merakı WiFi sinyallerinin ortaya çıkmasına sebep oldu. Her ne kadar başka isimle anılsa da asıl düşünce Tesla'ya ait... Yani demem o ki, bu dünyada merak eden insanlar bir şekilde engellendi ve hor görüldü.
Meraklı Olmak
Günümüz Türkiye'sine bu açıdan baktığımızda oldukça kötü bir manzarayla karşılaşıyoruz. Sokakta her 3 gençten biri memur olup bankamatiklerden parasını çekme peşinde. Üretkenlik ya da düşüncelerinin peşinden koşmak gibi bir idealleri yok. Bu durum öncelikle aileden başlıyor aslında. Çocukları küçüklükten itibaren "sigortalı bir işi olsun da ne olursa olsun" psikolojisinde yetiştirdikleri için bunu bir kurtuluş yolu olarak görüyorlar. Hele ki devlet içinde torpilleri de varsa "tamam senin iş oldu. Artık sen bir memursun" diyerek hayatını adeta kurtarılmış robotlar gibi yaşamaya başlıyorlar. Evet şunu kabul ediyorum; bu ülkenin yönetim anlayışında uçurumlarla dolu vergi var fakat üretim anlayışı yok. Böyle bir ortamda neden merak edip zamanımızı boşa harcayalım diyebilirsiniz. Ama şunu bilin ki; bu zihniyet bir gün sizlerin merakına yenik düşecek ve hayallerinizin önünde duramayacak.

Korkmadan, yılmadan ve katlanarak devam eden bir azimle merak edin. Hayat bazen bir oyun hamuru gibidir. Siz onu nasıl şekillendirirseniz ortaya o çıkar. Sizi değişik bulan, fikirlerinizi karanlığa saplayan ve cümlelerinize cümle katamayan kim ya da kimler varsa onlara veda edin. Bu, en başta kendinize olan saygınızı arttırır, yürüdüğünüz yolu kısaltır ve benliğiniz tarafından ödüllerindirilmenizi sağlar.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,56,Genel,11,Kişisel,58,Sinema,79,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Merak Duygusunun Düşmanları
Merak Duygusunun Düşmanları
Merak etmenin faydaları, meraklı insanların özellikleri, nasıl meraklı olunur?
https://oggito.blob.core.windows.net/images/full/2018/1/Michel-Foucault-1.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-I6A6vKazKsM/W3g8OSnwS7I/AAAAAAAAClw/4zihHJyMOschuFDSn00WArge4wkKqOPdgCLcBGAs/s72-c/indiana-jones.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2019/06/merak-duygusunun-dusmanlar.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2019/06/merak-duygusunun-dusmanlar.html
true
4640556393370585925
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın. Table of Content