/* Youtube responsive Kod Başla */ /* Youtube responsive Kod Bitiş */

$type=carousel$cols=3$show=home

İslam'a Bakış Açımı Değiştiren Mucize: Deniz Erten

Selamlar! Ne zamandır Deniz Erten hakkında bir kaç cümle karalamak istiyordum ama bir türlü fırsatını bulamadım. Sanırım onun ve benim yeni bakış açımızla "Allah en güzel günü bilir" demeliyim :) Uzun bir süredir İslam dini hakkında kafam oldukça karışıktı. Günümüzün din istismarcıları (çoğu tarikat lideri) o kadar saçma sapan hükümler getiriyordu ki, Arap kültürüyle İslam dininin harmanlanmış halini insanlara din diye yutturuyor. Maalesef siyaseti de bu zihinler yönlendiriyor ve karşılarına yüce kitap Kuran-ı Kerim'i çıkardığımızda adeta kıl kapıyorlar ve "şucu-bucu" diye yaftalıyorlar. İşin kötü tarafı bunlara inanan milyonlarca insan var! Ben de bu düzenden olukça soğumuş biri olarak "neden Kuran'ın hükmü bunlara yetmiyor?" diye kara kara düşünmeye başladım. Gecenin 2'sinde Deniz Erten isminde bir başlığa denk geldim. Hayatının bir kısmını Amerika'da geçirmiş, sürekli yabancı makaleler okuyan, müzisyen ve aynı zamanda bir hukukçu. Bu kadar donanımlı birini nasıl duymadım diye kendime kızarken, UYANIŞ adlı serinin de sahibi olduğunu öğrendim.
Uyanış-Deniz Erten
Hemen ani bir heyecanla YouTube'u açtım. Katıldığı programları ve kanalları izleyince "İşte budur!" dedim. Yıllardır savunduğum ama bedevi zihniyete sahip olanlara bir türlü kabul ettiremediğim "Kuran ve Bilim" ilişkisini en iyi şekilde anlatıyordu. İslam dinini başkalarının aklıyla dinlemek yerine bizzat bilimle açıklamak tam da benim tarzımdı! Çünkü sevgili Deniz "Kuran'ın tercümesi bilimdir" diyordu ve beni benden alıyordu. Günümüzde kendilerine hoca diyenlerin mutlaka biraz biyoloji, biraz anatomi ve kuantum bilgisine sahip olması gerektiğini söylüyordu çünkü insanlara anlattıkları tarihin fantastik ögelerden sıyrılması, neyin-nasıl olduğunun açıklanması tamamen bunlara bağlıydı.

"Allah" kavramının -nasıl kavranması gerektiğini- anlatan başka güzellikleri de var Deniz Erten'in. Mesela İslam dininin temel taşı olan "teslimiyet" duygusu konusunda iyi bir yol haritası çiziyor. Benim de kendisinden acayip haz aldığım en büyük konulardan biri bu. Zaman zaman dua ederken "Allah beni yok sayıyor" gibi bir gaflete kapılanlardan biriydim. İçinden çıkılmaz durumlar meydana geldiğinde hemen Allah'tan isteme dürtüsü oluşsa da, peşinden "nasıl olsa dualarımı kabul etmiyor, niye kendimi yoruyorum?" sorusu aklıma geliyordu. Bu ses aslında kalbim ve Allah arasındaki bağlantıyı koparmaya çalışan şeytanın sesiydi. Bizler maalesef bu hareketli hayata kendimizi o kadar kaptırdık ki, Allah'ın her an yarattığını ve her yaratılışın yeni bir umut olduğunu unutmuş durumdayız. Deniz Erten'in konuşmalarından çıkardığım en büyük ders; bu evrenin kullanma kılavuzunu bilmiyor oluşumuz! Yukarıda verdiğim örneklerin de asıl sebebi bu aslında. Binlerce yıl önce yaşamış İslam alimlerine bahşedilen özellikler, Esmaların insan üzerindeki etkileri ve bu Esmaların nasıl aktive edilmesi gibi bilgiler aslında hepimizin bilmesi gereken konular. Bunun yolu da Deniz Erten'in söylediği gibi Kuran'ı anlamaktan geçiyor...

Son olarak kendi kazanımımdan bahsetmek istiyorum. Hangi olay olursa olsun Allah'a güvenmeyi ve her şeyi O'na bırakmayı daha iyi kavramış oldum. Emin olun Allah'a güvenmeyi içselleştirdiğinizde başınıza ne gelirse gelsin "Gördüğüm ve görmediğim her şeyin tek sahibi olan Allah'a güvendim. O'ndan başka üstün güç yoktur" dediğiniz anda olay bitiyor ve arkanıza yaslanıyorsunuz. Buna ister telkin deyin isterseniz bir sonuç deyin ama ben size mucize olduğunu söyleyebilirim... Kendisine buradan teşekkür ediyor, sahip olduğu azim ve kararlılığın devam etmesini temenni ediyorum.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,14,Blog,5,Kişisel,9,Nasıl,1,Sinema,9,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: İslam'a Bakış Açımı Değiştiren Mucize: Deniz Erten
İslam'a Bakış Açımı Değiştiren Mucize: Deniz Erten
Deniz Erten hakkında düşündüklerim ve UYANIŞ serisinin bana kazandırdıkları.
https://www.bursa.com/uploads/3-/3-copyjpg-462954.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2020/09/islama-baks-acm-degistiren-mucize-deniz.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2020/09/islama-baks-acm-degistiren-mucize-deniz.html
true
8842944248869307758
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et PREMIUM IÇERİK Adım 1: Aşağıdaki butonlardan içeriği paylaşın. Adım 2: Paylaştığınız linke tıklayın, kilit açılacaktır. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın. Table of Content