/* Youtube responsive Kod Başla */ /* Youtube responsive Kod Bitiş */

$type=carousel$cols=3$show=home

Epson Marka Yazıcıyla İmtihanım ve Garanti Süreci

Kendimi bildim bileli elektronik aletlerde müthiş bir şanssızlığım var ve bu durum artarak devam ediyor. Geçen sene aldığım MSI marka bilgisayar çoğu kullanıcı tarafından beğenilse de tam 3 defa arıza yaptı ve geri verdim. Yine aynı şekilde aldığım kulaklıklar, ses sitemleri, telefonlar ve daha bir çok elektronik aygıt bana gelince arıza çıkartıyor. İşin bir olumlu tarafı var ki, onlar sayesinde arızanın nasıl giderileceğini ve çalışma mantığını öğrenmiş oluyorum. Beni bu konuda yoran son marka Epson oldu.

6-7 ay önce yazıcı almaya karar verdim. 1 kağıt çıkartmak için bir sürü yol yürü, internet cafe ara çıktıyı al, olmadı tekrar aynı yolu yürü tekrar dene... Sırf bu döngüden kurtulmak için yazıcı araştırmaya başladım. Bilgisayarcılardan, internet cafe sahiplerinden, basım işleriyle uğraşanlardan tavsiyeler aldım. Çoğunun ortak lafı "Epson marka yazıcı al, arkana yaslan" şeklinde oldu. Ben de onlara güvenerek yeni bir yol ayrımına girdim. "Lazer yazıcı mı almalıyım yoksa mürekkep püskürtmeli mi?" Yine bir kaç tavsiyeden sonra mürekkep püskürtmeli yazıcı almaya karar verdim. Hem daha hesaplı hem de renkli çıktı alabiliyordum. Hemen Vatan Bilgisayar'ın yolunu tutarak Epson L3151 marka bir yazıcı aldım, kurdum ve kullanmaya başladım. 1 hafta içerisinde yaklaşık olarak 4-5 adet çıktı aldıktan sonra yazıcıda garip haller oluşmaya başladı. "Evet Melih, o lanet geri dönüyor!" Normal bir siyah beyaz çıktığı aldığımda harf ve rakamların tam ortasından yatay bir çizgi oluşmaya başladı. Neyse yeniden çıktı alayım düzelir dedim ama nafile... Özellikle fotoğraf baskılarında bu çizgiler çok belli oluyordu.
Epson Yazıcı Çizgili Çıkartıyor (temsili)
Google'dan çizgili çıktı alanların çözüm önerilerini araştırmaya başladım. Bazıları Epson baskı kafası temizleme yazılımını çalıştırıp temizlik işlemi yapmam gerektiğini söyledi, bazıları ise servise vermem gerektiğini. Ben de ilk yöntem olarak baskı kafası temizleme yazılımını çalıştırıp bekledim çünkü mürekkep püskürtmeli yazıcılar bir süre kullanılmadığında mürekkep donabiliyor ve bu problemi yaşatabiliyormuş. Yaklaşık 3-4 dakika temizlikten sonra kontrol ettiğimde çizgilerde azalma olduğunu fakat yok olmadığını fark ettim. Servisin hem bana uzak oluşu hem de yazıcının lazım olmasından dolayı bir süre bekledim. Gün geçtikte problem artarak devam etti. Neredeyse tüm mürekkebi baskı kafası temizleme işlemine harcamıştım. Sonunda servise getirme kararı alarak yola çıktım.

Epson Teknik Servis Komedisi

Yazıcıyı servise getirdiğimde hayatımda karşılaştığım en saçma uygulamayla karşı karşıya kaldım. Servisin gerekli kontrolleri yapması için "mürekkep almam gerektiğini" söylediler. Yani garantisi olan ürün benden kaynaklanmayan bir sebepten de olsa mürekkep giderini bana yüklediler! Düşünsenize, bilgisayarınız arızalandı ve servise gönderdiniz. Servis size diyor ki "bizim lehimimiz bitti, yenisi alın tamir edelim (!) Böyle bir saçmalık olabilir mi değer dostlar? Elinde mürekkebi kalmayan adam arızalı yazıcısını tamir ettiremiyor... Neyse, yazıcının yanında gelen mürekkepleri bunlara verdim ve oradan ayrıldım. Yaklaşık 1 saat sonra beni arayıp "ürününüzü gelip alabilirsiniz" dediler. Bu kadar kısa sürede tamir edildiğine ben de şaşırdım ve almaya gittim. Yapılan işlemler herhangi bir tamir barındırmayıp sadece benim yaptığım kafa temizleme işleminin daha uzun versiyonunun yapıldığını ve sorun tekrarlanırsa baskı kafasının değiştirileceğini söylediler. Tabi yazıcıyı teslim aldığımda mürekkep neredeyse bitme noktasındaydı. Yenisini aldım...

Eve geldim ve yazıcıyı tekrar denedim. Ne göreyim? Çıktılar hala çizgili çıkartıyor. Sen sabahın köründe o kutuyla o kadar yolu git ama sonuç bu olsun! Tabi sinirlendim. Servisi arayarak sorunun düzelmediğini ve gerekli parçanın merkezden sipariş edilmesini istedim... Aradan 2 hafta geçti servis beni arayarak parçanın geldiğini söyledi. Yine o kocaman kutuyla yola çıktım ve yazıcıyı servise teslim ettim. (Mürekkepler de cabası) Yarım saat sonra baskı kafasını değiştirdiler ve teslim ettiler. Eve getirip denediğimde sorunun giderildiğini gördüm! İşlerimi halletmek için çıktılar almaya devam ederken 5 ya da 6. sayfadan sonra o çizgiler yine ortaya çıktı 😃 Sipariş ettiğim yeni mürekkepler ya öksüz kalacaktı ya da bu şekilde kullanmaya devam edecektim. O anda verdiğim tepki Epson markasına acıyarak gülmek oldu. Daha önce piyasaya göre çok ucuz yazıcılar da kullandım ama Epson markasından kat kat daha sorunsuzdu.

Şuan yazıcıyı çizgili çizgili kullanıyorum ve bir daha asla bu markadan tek bir iğne bile almayı düşünmüyorum. Alacak olanlara ise 10 defa düşünüp sonra karar vermelerini tavsiye ediyorum.

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,14,Blog,5,Kişisel,9,Nasıl,1,Sinema,9,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Epson Marka Yazıcıyla İmtihanım ve Garanti Süreci
Epson Marka Yazıcıyla İmtihanım ve Garanti Süreci
Epson L3151 marka yazıcı sorunları, Epson marka yazıcı tavsiye ediyor musunuz?, Epson marka yazıcı arızaları.
https://cdn.benchmark.pl/uploads/article/68973/MODERNICON/2b445d094cdf00e0f941e1df55bed10481904fb4.jpg
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2020/10/epson-marka-yazcyla-imtihanm.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2020/10/epson-marka-yazcyla-imtihanm.html
true
8842944248869307758
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et PREMIUM IÇERİK Adım 1: Aşağıdaki butonlardan içeriği paylaşın. Adım 2: Paylaştığınız linke tıklayın, kilit açılacaktır. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın. Table of Content