/* Youtube responsive Kod Başla */ /* Youtube responsive Kod Bitiş */

$type=carousel$cols=3$show=home

Türkiye'nin Kronikleşmiş Sorunu: Pahalılık

20'li yaşların sonuna geldim ve 90'ları dibine kadar yaşadım. Öyle yıllar geçirdim ki özgürlük derseniz gördüm, insanlık derseniz hissettim, huzur derseniz hiç eksilmedi. Yani şu yaşadığımız yıllar, 90'ların yanına bile yaklaşamazdı. Şimdilerde tüp kuyruklarından, sağlık alanındaki problemlerden, yüksek enflasyondan falan bahsediyorlar. Geçiniz efenim bu işleri. Ölümü gösterip sıtmaya razı olmaktır bu,

Hatırlıyorum da; memlekete gittiğimizde dedem tütün işiyle uğraşırdı. Biz de onlara yardım edip kurutulmuş tütünleri bir an önce Tekel'e (satıldı) teslim eder karşılığında para alırdık. Sabahın 5'inde kalkar yine dedemin işlettiği bakkala giderdik. Esnafın o zamanki samimiyeti ve sıcaklığı yüzlerinden okunurdu. İşler öyle iyiydi ki çoğu ürün ucuz ve doğaldı. Yani şimdiki gibi "acaba bu organik mi?" sorusunu sorma gereği duymazdık. Sizin anlayacağız, piyasa oldukça canlıydı. Başımızın belası olan dolar ise o zamanlarda bir buçuğu geçmezdi. Bir şeye zam geldiği zaman insanlar buna tepki gösterebilirdi. Şimdiki gibi %200'lere varan zamlar karşısında susma ihtimali bile olamazdı.
90'larda Türkiye
Siyasetçiler daha dürüsttü mesela. Enflasyon, işsizlik, açlık sınırı vb rakamlar doğruya yakın verilirdi. Şimdiki gibi rakamlarla oynayıp ona göre  zam yapılmazdı maaşlara. TL'nin alım gücü vardı çünkü şimdikilerin "eski Türkiye" diye beğenmedikleri Türkiye üretiyordu. Çoğu yerleşim yerinde fabrika vardı ve istihdam oranı bugüne oranla yüksekti. Tekel, Eti Gümüş, Eti Krom, Şeker Fabrikaları, Türk Telekom, Seka, Petkim, Tüpraş ve toplamda 71'e yakın işletme satılmadan önce bu topraklara değer katıyordu. Üretim yapan bir ülkenin dolar diye bir problemi olur mu? ya da sürekli joker kartı gibi kullanılan dış güçleri? Olmaz.

Yıllar geçtikçe Türkiye daha pahalı bir hâl almaya başladı. Elektrik, internet, bilgisayar, telefon, yiyecek-içecek (uzun bir liste) derken dünya sıralamasında vergi ve pahalılık oranında ilk sıraları oynar hale geldik. Düşüncesine, gecenin bir yarısında halkın sırtına vergi yükleniyor artık. Vergi içiyor, vergi yiyor, vergiyle yürüyor ve korkarım ki vergiyle nefes alacağız. Önceden tarım ve hayvancılıkta bir çok ülkeyi sollayacak potansiyelde olan Türkiye'nin şimdilerde ithal etmediği bir şey kalmadı. Önceden işsizlik problemini iş arayarak düzeltirken şimdi eğitim, bilgi, yeterlilik kavramlarından önce "torpil" aranıyor. Torpil bulamayan insanlar ise iş aramayı bırakıp umutsuzluğun yolunu tutuyorlar.

Beyin Göçü

Beyin Göçü
Ülkemizde teknoloji ve bilim kelimelerinin Bakan'ı bile varken neden gençler Türkiye'den "bir daha gelmemek üzere" gitmek istiyor? Bakın; 2016 yılında yurt dışına göç eden Türk vatandaşlarının sayısı 69 bin 326 iken, bu sayı 2017 yılında yüzde 63’lük bir artışla 113 bin 326 oldu. Bunların çoğu genç insanlar ve 2020 sonrasını düşünemiyorum bile! Bu insanlara neyi arayıp da bulamadıklarını hiç sordunuz mu mesela? Ben söyleyeyim. Konu başlığında belirtildiği gibi verilen emekle alınan paranın arasında uçurum olması, hayat pahalılığı, özgürlüklere müdahale ve adam kayırmacılık. Düşünebiliyor musunuz; 2020 Türkiye'sinde siyasilerin ellerine geçirdikleri kanun yapıcı mekanizma ve kurumlarla sosyal medyayı "kanun" adı altında sansürlemekten ve onu-bunu kapatmaktan bahsediyoruz. Geçimini internetle sağlayan gençler bir bakıyor Paypal ülkeden gitmiş, yurtdışından bir şey satın alacak dolar uçmuş, tepkisini dile getirecek, troller vasıtasıyla hedef gösterilme tereddütü yaşıyor. Bu genç bu ülkede durur mu? Daha da önemlisi siyaset uğruna birbirine düşman gibi bakan ve ayrışan bir toplumda kim huzurlu yaşayabilir?

Ürettiğimizi ve Yatırım Yaptığımızı Zannetmek

Günümüzdekilerin ortaya attığı bir cümle var "yollar yapıyoruz, köprüler yapıyoruz, savunma sanayimizi yerli ve milli hale getiriyoruz..." Peki sonuç? Tüm bunları hayat pahalılığından kurtulmak için mi yapıyoruz yoksa bunları yaptığımız için mi bunca eziyet? Hiçbiri arkadaşlar. Bu kaynakları öyle yanlış şekilde kullanıyoruz ki yine peşkeş ve yine rantla karşılaşıyoruz. Bir kaç inşaat şirketine ihale verip "şurayı yap" diyoruz bir de üstüne (çok az vergi veriyormuşuz gibi) milletin vergisiyle dolar kuruna endeksli garanti geçişler sağlıyoruz. (burada yerli ve millilik nerede bilmiyorum) Her yıl bir kaç köprü parası kadar para veriyoruz bu şirketlere ve bununla övünüyoruz!

Tüm bunları yazdım ki bu ülkede bitmek bilmeyen pahalılık - zam - vergi üçlemesi iyi anlaşılsın. Normalde her şeyin en kalitelisini en ucuz şekilde kullanmamız mümkünken, doymak bilmeyen rant zihniyeti, yanlış yatırımlar ve özgürlük alanındaki müdahaleler bu hayatı pahalı hale getiriyor. Bence daha da vahim olan kısmı; gençliğimizin bu manzaralar karşısında eriyip gitmesi ve geri dönüşünün olmaması. Bunun hesabını kim verecek?

YORUMLAR

Ad

Araştırmalar,14,Blog,5,Kişisel,9,Nasıl,1,Sinema,9,
ltr
item
Melih Kotbaş - Web Günlüğü: Türkiye'nin Kronikleşmiş Sorunu: Pahalılık
Türkiye'nin Kronikleşmiş Sorunu: Pahalılık
Türkiye'de neden her şey pahalı? Pahalılık ve geçi sıkıntısının sebepleri nelerdir?
https://i.dunya.com/2/535/300/files/2018/3/20/408129/408129.jpg?v=1521607596
Melih Kotbaş - Web Günlüğü
https://www.melihkotbas.com/2020/10/turkiyenin-kroniklesmis-sorunu-pahallk.html
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/
https://www.melihkotbas.com/2020/10/turkiyenin-kroniklesmis-sorunu-pahallk.html
true
8842944248869307758
UTF-8
Tüm Konuları Yükle Herhangi bir konu bulunamadı. Tümünü görüntüle Devamını Oku Cevapla Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Konular Tümünü Görüntüle Önerilen Konular Kategori Arşiv SEARCH Kategori İstediğiniz makale bulunamadı Ana Sayfa Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Şu anda 1 Dakika Önce $$1$$ minutes ago 1 Saat Önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 Haftadan Daha Önce Takipçiler Takip Et PREMIUM IÇERİK Adım 1: Aşağıdaki butonlardan içeriği paylaşın. Adım 2: Paylaştığınız linke tıklayın, kilit açılacaktır. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Kodlar Kopyalandı. Kodlar / Yazılar kopyalanamıyor / Lütfen [CTRL]+[C] (veya Mac için CMD+C) kullanın. Table of Content